Steve Jobs nie żyje!

W wieku 56 lat zmarł Steve Jobs, były szef Apple oraz współzałożyciel tej firmy i nie tylko - stał on także za przedsięwzięciami takimi jak NeXT oraz studio filmowe Pixar. Od lat zmagał się on z rakiem trzustki.

W wieku 56 lat zmarł Steve Jobs, były szef Apple oraz współzałożyciel tej firmy i nie tylko - stał on także za przedsięwzięciami takimi jak NeXT oraz studio filmowe Pixar. Od lat zmagał się on z rakiem trzustki.

Był on jednym z wielkich wizjonerów Doliny Krzemowej, a o tym jak ważną był dla świata postacią niech świadczy chociażby to, że na głównej stronie wyszukiwarki Google pojawił się tekst "Steve Jobs, 1955 - 2011", a głos postanowiły też zabrać takie osoby jak Bill Gates, Mark Zuckerberg czy Michelle Obama.

Wszyscy zapamiętają go jako wielkiego człowieka, który posiadał wizję, i który potrafił ją zrealizować.

Notka biograficzna (za Wikipedia.org):

Steven Paul Jobs (ur. 24 lutego 1955 w San Francisco, zm. 5 października 2011) – współzałożyciel (wspólnie ze Steve'em Wozniakiem, były prezes i przewodniczący rady nadzorczej Apple Inc. Jedna z pierwszych osób, która zauważyła potencjał w GUI i myszy w firmie Xerox PARC, dzięki czemu sukces odniosły później komputery Macintosh oraz ich graficzny system operacyjny, Mac OS. Jobs był twórcą firmy NeXT Inc. (firma ta została przejęta przez wtedy Apple Computer Inc, obecnie Apple Inc.).

Był synem Joanne Carole Schieble i Syryjczyka Abdulfattah John Jandaliego, wkrótce po urodzeniu został adoptowany przez Paula i Clarę Jobs z Mountain View w Kalifornii. Jego biologiczną siostrą była pisarka Mona Simpson. Steve Jobs był weganiniem.

W 1972 Jobs ukończył szkołę średnią w Cupertino w Kalifornii i przez jeden semestr studiował w Reed College w Portland w stanie Oregon.

Jesienią 1974 Jobs wrócił do Kalifornii i zaczął uczęszczać do tamtejszego klubu komputerowego Homebrew Computer Club wraz ze swym kolegą Steve'em Wozniakiem. W międzyczasie podjął prace jako technik w firmie Atari produkującej ówcześnie gry video. Zarobione pieniądze planował przeznaczyć na podróż do Indii w celu oświecenia duchowego.

Wraz z przyjacielem ze studiów na Reed College Danielem Kottke, Steve wyruszył w podróż do Indii. Powrócił jako buddysta z ogoloną głową, odziany w tradycyjne indyjskie ubranie. W tym okresie Jobs eksperymentował z substancjami psychodelicznymi. Steve Jobs stwierdził, iż przeżycia jakich doświadczył po zażyciu psychodelicznej substancji "LSD" są jedną z dwóch albo trzech najpotrzebniejszych rzeczy jakich dokonał w swoim życiu. Jobs oznajmił również, iż ludzie spośród jego otoczenia którzy nie posiadają podobnych korzeni nigdy nie będą w stanie w pełni zrozumieć jego drogi myślenia.

W 1976 wraz ze swym kolegą Stevem Wozniakiem założył firmę Apple, która stała się znaczącym graczem na rynku komputerów osobistych dzięki popularnym komputerom Apple II i Apple Macintosh. Sukces tych maszyn sprawił, że Jobs stał się jednym z najbardziej znanych informatyków. W 1985 odszedł z Apple, zakładając nową firmę – NeXT, rok później kupił od George'a Lucasa za 10 mln dolarów studio Pixar, które kilka lat później stało się znane dzięki swoim filmom animowanym tworzonych na komputerach.

W 1997 powrócił do Apple, które znajdowało się w kiepskiej sytuacji finansowej. Jobs odmienił sytuację w firmie dzięki wprowadzeniu na rynek komputera iMac.

Jobs ożenił się w 1991 z Laurene Powell, z którą miał trójkę dzieci. Miał także córkę Lisę, urodzoną w 1978.

31 lipca 2004 Jobs poddał się operacji usunięcia nowotworu trzustki. Podczas jego nieobecności firmą Apple zarządzał Tim Cook.

14 stycznia 2009 Steve Jobs rozesłał mail do pracowników, w którym poinformował o swoim urlopie zdrowotnym. W wiadomości można przeczytać że jego pierwotne problemy okazały się o wiele poważniejsze, niż podejrzewał. Jobs planował powrót do firmy na wakacje, w czasie jego nieobecności zastąpi go miał Tim Cook.

22 czerwca 2009 Media podały, iż Jobs przeszedł pomyślnie zabieg przeszczepu wątroby zajętej przerzutami raka trzustki.

7 stycznia 2011 Steve Jobs ponownie udał się na urlop zdrowotny. W międzyczasie postanowił pozostać na stanowisku CEO deklarując zaangażowanie w najważniejsze strategiczne decyzje firmy. Tim Cook kolejny raz będzie odpowiadał za wszystkie codzienne czynności firmy z Cupertino.

24 sierpnia 2011 Steve Jobs zrezygnował z funkcji CEO Apple. Zastąpił go poprzedni COO, Tim Cook. Jobs powiedział, że nie mógł już pełnić funkcji CEO tak, aby sprawnie kierować firmą - jako nieoficjalny powód podane zostało pogorszenie stanu zdrowia. Tego samego dnia Jobs został prezesem rady nadzorczej Apple Inc. 5 października 2011 firma Apple wydała oświadczenie o śmierci byłego CEO.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas