Szkocja wprowadza bezwarunkowy dochód podstawowy
Ostatnimi czasy wielu wizjonerów, naukowców i polityków zabiera głos w sprawie rozwoju sztucznej inteligencji, robotyzacji i bezwarunkowego dochodu podstawowego. Śmiało możemy mówić już, że to aktualnie największe bolączki naszego świata. Jeśli ich nie rozwiążemy, to...
Ostatnimi czasy wielu wizjonerów, naukowców i polityków zabiera głos w sprawie rozwoju sztucznej inteligencji, robotyzacji i bezwarunkowego dochodu podstawowego. Śmiało możemy mówić już, że to aktualnie największe bolączki naszego świata. Jeśli ich nie rozwiążemy, to przyszłość naszej cywilizacji nie będzie malować się w różowych barwach.
Rozwój technologii sztucznej inteligencji i robotyzacja przemysłu bowiem już powoli doprowadzają do eliminacji grupy robotniczej. Jednym z ratunków dla największej i jednocześnie najmniej zamożnej części mieszkańców naszej planety ma być gwarantowany dochód podstawowy. Jego założenia wywołują masę kontrowersji na całej planecie, ale są politycy, którzy innej, lepszej wizji nie mają.
Taka forma socjalu różniłaby się od popularnego zasiłku tym, że aby ją otrzymywać, nie trzeba być osobą bezrobotną, ponieważ ma ona zastąpić wszystkie formy państwowego socjalu. Osoby biorące udział w eksperymencie nie będą płacić też podatku od otrzymywanego od państwa dochodu, nawet jeżeli znajdą inne źródło finansowania.
Bezwarunkowy dochód podstawowy testowany przez USA. Fot. Pexels.
Pomimo faktu, że budzi na świecie mnóstwo kontrowersji, testowany jest w najróżniejszych krajach świata, takich jak: Finlandia, Szwecja, Kenia czy niebawem również Stany Zjednoczone. Teraz z podobną inicjatywą wyszły cztery szkockie samorządy, w których znajdują się miasta Edynburg i Glasgow.
Rząd Wielkiej Brytanii przydzielił na ten cel grant w wysokości 250 tysięcy funtów. Według najnowszego raportu, wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego kosztowałoby kraj ok. 12,3 miliarda funtów, ale wypłacanie każdemu dorosłemu po ok. 500 funtów miesięcznie, byłoby skonsumowane przez likwidację części świadczeń socjalnych, zmian w systemie podatkowym i połączeniu UBI ze składką na ubezpieczenie społeczne.
Program zostanie zrealizowany w tym roku na ograniczonej liczbie ludzi. Politycy w ten sposób chcą sprawdzić, czy w Szkocji pomysł również przyniesie korzyści ekonomiczne, co w innych krajach, gdyż dotąd wszystkie realizowane programy po prostu zawiodły.
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Pexels