Sztuczna inteligencja pomaga modyfikować nas genetycznie

Kilka tygodni temu świat obiegły lotem błyskawicy wiadomości o rozpoczęciu modyfikacji genetycznych ludzkich embrionów przez naukowców z Chin. W eksperymentach wykorzystano znaną i skuteczną metodę edycji genów w organizmach żywych...

Kilka tygodni temu świat obiegły lotem błyskawicy wiadomości o rozpoczęciu modyfikacji genetycznych ludzkich embrionów przez naukowców z Chin (). W eksperymentach wykorzystano znaną i skuteczną metodę edycji genów w organizmach żywych o nazwie CRISPR. Dzięki niej można dowolnie usuwać, zastępować czy dodawać nowe części genomu.

Naukowcy chcą w ten sposób wyeliminować wszelakie wady genetyczne i udoskonalić ludzi już na poziomie embrionalnym. Aby jednak w ogóle było to możliwe, trzeba wykonać niesamowite obliczenia, dzięki którym specjaliści będą mogli szybko wyszukiwać komórki, identyfikować je, a następnie odpowiednio wykorzystywać.

Naukowcy z Instytutu Nauk o Mózgu imienia Allena w USA przygotowali trójwymiarowy katalog komórek macierzystych i zmodyfikowanych wersji (metodą CRISPR) z pomocą sztucznej inteligencji. Taka baza pozwoli badaczom przewidywać występowanie zmian w komórkach, które prowadzą do powstania defektów genetycznych i poważnych chorób.

Specjaliści przekształcili komórki somatyczne w macierzyste, a następnie oznaczyli ich poszczególne organella, aby te były widoczne dla sztucznej inteligencji. W ten sposób udało się stworzyć ich trójwymiarowe struktury i dodać je do światowego katalogu.

Zawiera on już tysiące zdjęć komórek macierzystych na różnych etapach ich rozwoju. Naukowcy chcą sukcesywnie rozwijać swoją bazę, co pozwoli dokładniej i szybciej diagnozować występowanie defektów i chorób, a później je likwidować z genomu, czyniąc ludzi zdrowszymi.

Instytut Nauk o Mózgu imienia Allena został utworzony przez Paula Allena, założyciela Microsoftu i przede wszystkim zajmuje się opracowywaniem nowych terapii na najróżniejsze choroby, które związane są z wykorzystaniem komórek macierzystych czy ich modyfikacjami genetycznymi.

Źródło: / Fot. Allen Institute of Brain Science

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas