Sztuczne mięso podbija restauracje i markety
Sztuczne mięso staje się coraz popularniejsze w Ameryce i Europie. Na rynku pojawiają cię coraz to nowe firmy, które chcą uświadomić społeczeństwu, że tradycyjne produkty mięsne można z powodzeniem zastąpić naturalnymi odpowiednikami, a nawet syntetycznymi...
Sztuczne mięso staje się coraz popularniejsze w Ameryce i Europie. Na rynku pojawiają cię coraz to nowe firmy, które chcą uświadomić społeczeństwu, że tradycyjne produkty mięsne można z powodzeniem zastąpić naturalnymi odpowiednikami, a nawet syntetycznymi.
Specjaliści rynku żywności ekologicznej szacują, że na każdą dekadę zainteresowanie sztucznym mięsem będzie rosło o 10 procent, i w roku 2020 wartość tego rynku wyniesie ponad 5 miliardów dolarów.
Póki co największym zainteresowaniem cieszą się produkty wegetariańskie, które zawierają w sobie ekstrakty ziołowe, białko z grochu, drożdże, sok z buraka czy olej kokosowy.
Beyond Meat, czyli największa w Stanach Zjednoczonych firma zajmująca się produkcją sztucznego mięsa, z powodzeniem sprzedaje swoje produkty do aż 5000 restauracji i dziesiątek tysięcy supermarketów.
Ekologiczne mięso podbija Amerykę i Europę. Fot. Beyond Meat.
Jej właściciele właśnie zainwestowali 55 milionów dolarów na rozwój technologii i linii produkcyjnej, dzięki której będzie można aż 3-krotnie zwiększyć sprzedaż, bo ekologiczna żywność cieszy się tak wielką popularnością.
Beyond Meat czy Impossible Foods, czyli najwięksi gracze rynku żywności ekologicznej w USA zamierzają w ciągu następnych kilku lat zacząć oferować syntetyczne produkty mięsne powstałe w laboratoriach przy użyciu komórek macierzystych zwierząt i drukarek 3D.
Jakiś czas temu, projekt firmy Memphis Meats wsparli słynni miliarderzy, a wśród nich znalazł się Bill Gates, współzałożyciel Microsoftu i Richard Branson, założyciel grupy Virgin. W ten sposób Memphis Meats udało się pozyskać 17 milionów dolarów na stworzenie nowych syntetycznych produktów.
Mięso owadów cieszy się coraz większą popularnością. Fot. Twitter.
Oprócz sztucznego mięsa, coraz większym zainteresowaniem cieszy się również mięso owadów, które w południowej Azji jest spożywane od wieków, a w Europie i Ameryce do tej pory mało znane. Zastąpienie naturalnego mięsa zwierzęcego jego substytutami jest też bardzo ważne w kwestii walki z globalnym ociepleniem i zamianami klimatycznymi.
Zwierzęta hodowlane odpowiadają za aż 80 procent emisji gazów wytwarzanych przez żywe organizmy. Naukowcy z Food Climate Research Network apelują do krajów, które przodują w światowej hodowli zwierząt przeznaczonych na ubój, o ograniczenie swojej działalności.
Specjaliści wyliczają, że zmniejszenie liczby żywego inwentarza o 4-11 procent przełoży się na o 20-60 procent mniejszą roczną średnią emisję gazów cieplarnianych pochodzących z hodowli zwierząt.
Źródło: / Fot. Pexels