Tak powstaje najszybszy superkomputer w Polsce
Już w przyszłym roku Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku będzie dysponowało najpotężniejszym superkomputerem w naszym kraju. Główny klaster komputerowy w CIŚ będzie miał wydajność rzędu 500 teraflopsów, czyli będzie wykonywał aż 500 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę.
Już w przyszłym roku Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku będzie dysponowało najpotężniejszym superkomputerem w naszym kraju. Główny klaster komputerowy w CIŚ będzie miał wydajność rzędu 500 teraflopsów, czyli wykonywał będzie aż 500 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę.
Taka wydajność zapewni mu miejsce w pierwszej setce najszybszych superkomputerów na świecie. Jeden z największych obecnie projektów CIŚ opiewać będzie na prawie 100 mln zł, z czego aż 85 procent inwestycji pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego a 15 procent z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Najszybszy polski superkomputer zostanie wykorzystany do obliczeń związanych z programem rozwoju technologii jądrowej w Polsce. Przeprowadzane symulacje pozwolą badać różne reakcje reaktorów jądrowych w sytuacjach krytycznych oraz rozprzestrzeniania się hipotetycznych zagrożeń dla kraju.
Jego praca przysłuży się także środowisku naukowemu z ośrodka CERN pod Genewą, będzie bowiem przetwarzał skomplikowane dane zebrane podczas eksperymentów w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC).
Póki co maszyna dysponuje dopiero 1/5 mocy, a na swoim pokładzie zainstalowanych ma:
360 procesorów Intel Xeon E5-2680v2 (10 rdzeni o taktowaniu 2.80 GHz, 25 MB Cache)
23 TB pamięci RAM Kingston KVR16LR11D4 (DDR3-1600) w modułach wysokiej gęstości (16 GB na moduł) z dodatkową korekcją błędów i buforowaniem (ECC-R)
72 TB przestrzeni dyskowej w 180 400-gigabajtowych dyskach SSD Intel S3700 o wydajności 75000 IOPS na dysk i podwyższonej żywotności (min. 1300 PB zapisanych danych)
Superkomputer pełną moc obliczeniową uzyska już na początku przyszłego roku, a będzie ona porównywalna z wydajnością aż 20 tysięcy komputerów osobistych.