Tak wyglądał na zdjęciach super-Księżyc

W ubiegły weekend mogliśmy zobaczyć superpełnię Księżyca. Nasz satelita znajdował się najbliżej Ziemi i świecił najmocniej w tym roku. To była najbardziej jasna i najkrótsza noc tego lata. Superpełnia to zjawisko, które zdarza się tylko raz do roku.

W ubiegły weekend mogliśmy zobaczyć superpełnię Księżyca. Nasz satelita znajdował się najbliżej Ziemi i świecił najmocniej w tym roku. To była najbardziej jasna i najkrótsza noc tego lata.

Superpełnia to zjawisko, które zdarza się tylko raz do roku. Określa się jego mianem pełnię Księżyca, podczas której nasz naturalny satelita znajduje się najbliżej Ziemi i jednocześnie świeci najmocniej światłem odbitym.

Tym razem superpełnia przypadła na obszarze Polski dosyć niekorzystnie, ponieważ w samym środku dnia, w niedzielę (23.06) między godziną 13:11 a 13:32. Księżyc znajdował się najbliżej Ziemi w tym roku, a dokładnie w odległości 356,989 kilometrów.

Dla porównania średni dystans Księżyca od Ziemi to 382,900 kilometrów. Superpełnia jest tak fascynującym zjawiskiem, ponieważ tarcza Księżyca jest o 14 procent większa i o 32 procent jaśniejsza niż zazwyczaj podczas pełni.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas