Trąba pyłowa uwieczniona na Czerwonej Planecie
Łazik Opportunity w swoim 4332 dniu na powierzchni Marsa, uwiecznił przechodzącą we wnętrzu krateru Endevaour trąbę pyłową. Możecie to zobaczyć na poniższym zdjęciu. Zjawiska te są nam dobrze znane z Ziemi. Powstają w ciepły i słoneczny dzień na skutek intensywnego ogrzewania...
Łazik Opportunity w swoim 4332 dniu na powierzchni Marsa, uwiecznił przechodzącą we wnętrzu krateru Endevaour trąbę pyłową. Możecie to zobaczyć na poniższym zdjęciu. Zjawiska te są nam dobrze znane z Ziemi.
Powstają w ciepły i słoneczny dzień na skutek intensywnego ogrzewania gruntu przez promienie słoneczne. Wówczas ogrzana warstwa powietrza unosi i dochodzi do zawirowania przy kontakcie z chłodniejszą masą znajdującą się powyżej niej.
Trąba pyłowa uwieczniona przez łazik Opportunity na Marsie. Fot. NASA.
Trąby powietrzne na Marsie fotografowały też łaziki Spirit i Curiosity oraz lądownik Phoenix, a ostatecznie potwierdzone to zostało kilka lat temu przez sondę kosmiczną MRO. Wiemy, że podczas przejścia lejka, który może mieć 20 kilometrów wysokości, następuje nagły spadek ciśnienia o kilka Paskali, trwający mniej niż minutę.
Towarzyszy mu nagła zmiana kierunku wiatru, jego nasilenie i spadek promieniowania słonecznego na skutek unoszenia się marsjańskiego pyłu. Tak wyglądała trąba w obiektywie sondy MRO, widziana z marsjańskiej orbity przed kilkoma laty:
Trąba pyłowa uwieczniona przez sondę MRO na Marsie. Fot. NASA.