(U)śmiech to zdrowie

Śmiech to zdrowie - to wiadomo już od dawna, co zostało nawet potwierdzone w wielu badaniach naukowych. Teraz okazuje się, że wystarczy się czasem uśmiechnąć, a od razu poczujemy się lepiej.

Śmiech to zdrowie - to wiadomo już od dawna, co zostało nawet potwierdzone w wielu badaniach naukowych. Teraz okazuje się, że wystarczy się czasem uśmiechnąć, a od razu poczujemy się lepiej.

Śmiech to zdrowie - to wiadomo już od dawna, co zostało nawet potwierdzone w wielu badaniach naukowych. Teraz okazuje się, że wystarczy się czasem uśmiechnąć, a od razu poczujemy się lepiej.

Do takiego wniosku doszli psychologowie z Uniwersytetu Kansas, którzy przebadali 169 studentów - ochotników. Musieli ich jednak nieco oszukać - ponieważ zdradzenie im, że sprawdzają czy uśmiech czyni nas szczęśliwszymi doprowadziłby do naciągnięcia wyników.

Dlatego też powiedziano tej grupie, że badania dotyczą radzenia sobie z wieloma zadaniami naraz (czyli multitaskingu).

Reklama

Najpierw kazano im wykonać dziwne zadanie - trzymać ustami pałeczki, tak aby powodowały one powstanie kilku min. Podzielono ich na trzy grupy - przy czym pierwszej z nich nakazano takie ułożenie pałeczek - aby mina była neutralna, drugiej - aby osiągnąć uśmiech z pomocą samych ust. Trzeciej grupie z kolei nakazano cały czas utrzymywać tak zwany uśmiech Duchenne'a - zwany także prawdziwym uśmiechem - podczas którego wykorzystujemy też mięśnie znajdujące się wokół oczu.

Następnie postawiono ich w sytuacjach, które rzekomo miały sprawdzać zdolność do wykonywania wielu zadań naraz - a tak naprawdę miały być po prostu stresujące. Na przykład w jednym nakazano im odrysowanie kształtu gwiazdy niedominującą ręką patrząc jedynie na jej odbicie w lustrze. Potem kazano zrobić im to samo z rękami zanurzonymi w lodowatej wodzie. A przez cały ten czas kazano im utrzymać w ustach pałeczki wywołujące miny na twarzy, a także mierzono im rytm serca oraz pytano o poziom stresu.

Okazało się, że osoby, które zostały "zmuszone" do uśmiechu miały generalnie dużo niższe tętno podczas wykonywania stresujących zadań niż ludzie z neutralnym grymasem - a jeszcze niższym mogli pochwalić się ci z uśmiechem Duchenne.

Także podawany przez badanych poziom stresu niższy był u tych ludzi, którzy się uśmiechali - nawet jeśli uśmiech ten był sztuczny - wymuszony tylko przez pałeczki w ustach lub polecenie naukowców prowadzących eksperyment.

Teraz badacze głowią się czemu tak się stało, a jest co badać - gdyż może to postawić nasze zrozumienie emocji i ich wyrażania na głowie.

A już teraz w sytuacji dla nas stresowej możemy spróbować wymusić nawet najbardziej sztuczny uśmiech - to działa.

Źródło:

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy