W Polsce powstał gigantyczny ekomural
Na zaporze zbiornika w Solinie powstał jeden z największych ekologicznych murali na świecie. Prace nad nową atrakcją Bieszczadów rozpoczęto w piątek, 26 czerwca, a całość można podziwiać już od dwóch dni. Projekt zrealizowany został w technice clean...
Na zaporze zbiornika w Solinie powstał jeden z największych ekologicznych murali na świecie. Prace nad nową atrakcją Bieszczadów rozpoczęto w piątek, 26 czerwca, a całość można podziwiać już od dwóch dni.
Projekt zrealizowany został w technice clean (reverse), polegającej na myciu brudnej ściany, w taki sposób, by wyczyszczony fragment tworzył rysunek. Powstaje on przy użyciu wody pod wysokim ciśnieniem, natomiast nie stosuje się żadnych substancji chemicznych.
Część środkowa ekomurala w Solnie. Fot. PGE.
Autorem projektu jest Przemek "Trust" Truściński, jeden z najlepszych polskich ilustratorów i najważniejszych twórców komiksowych.
Mural realizowany został na zlecenie PGE Polskiej Grupy Energetycznej i stał się fenomenem na skalę światową. Dzieło ma 91 metrów szerokości i 54 metry wysokości.
Widok z drona na zaporę w Solinie.
Oryginalności dodaje również nietypowe miejsce realizacji. Do tej pory podobne obrazy powstawały jedynie na murach lub chodnikach.
W wykonanie muralu zaangażowanych było kilkanaście osób, a prace prowadzone były zarówno w dzień, jak i w nocy.