Wenus, świetliste plamy i dziwny Prometeusz
Japońska Agencja Kosmiczna opublikowała właśnie nowe zdjęcie bliźniaczki naszej planety, czyli Wenus, które zostało wykonane kilka dni temu przez sondę kosmiczną Akatsuki (Jutrzenka) z odległości 72 tysięcy kilometrów od powierzchni planety. Sonda obraca się zgodnie z ruchem obrotowym Wenus...
Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) opublikowała właśnie nowe zdjęcie bliźniaczki naszej planety, czyli Wenus, które zostało wykonane kilka dni temu przez sondę kosmiczną Akatsuki (Jutrzenka) z odległości 72 tysięcy kilometrów od powierzchni planety. Sonda obraca się zgodnie z ruchem obrotowym Wenus, a jeden jej obieg zajmuje 13 dni i 14 ziemskich godzin.
Tymczasem NASA opublikowała nowe zdjęcia planety karłowatej Ceres uzyskane przez sondę Dawn, na których możemy przyjrzeć się bliżej tajemniczym świetlistym plamom znajdującym się w jednym z największych kraterów, a dzięki sondzie Cassini możemy podziwiać trzy mniejsze księżyce Saturna, a mianowicie Prometeusza, Epimeteusza i Atlasa.
Najnowsze zdjęcie Wenus, które zostało wykonane przez japońską sondę Akatsuki.
Ceres w pełnej okazałości z kraterem wypełnionym zagadkowymi świetlistymi plamami.
A tutaj już widok na świetliste plamy z boku. Co ciekawe, NASA zlokalizowała na Ceres aż 130 jasnych plam.
Nowe zbliżenie na krater wypełniony plamami. Giuseppe Piazzi, włoski astronom, gdy odkrywał Ceres w 1801 roku, nawet nie spodziewał się, że obiekt ten będzie tak fascynujący.
Kolejne zdjęcie krateru i obszaru budzącego wiele emocji, na którym znajdują się dziwne plamy.
Oto Prometeusz, jeden z mniejszych księżyców Saturna. Został odkryty w 1980 roku na podstawie zdjęć przesłanych przez sondę Voyager 1.
Tymczasem Epimeteusz znajduje się w przerwie między pierścieniami F i G Saturna. Został odkryty w grudniu 1966 roku przez Richarda Walkera.
Z kolei Atlas jest małym, wewnętrznym księżycem Saturna. Odkryty został przez Richarda Terrile w 1980 roku dzięki zdjęciom z sondy Voyager 1.