Woda na Księżycu ma ziemskie pochodzenie

Badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że Księżyc wcale nie jest wysuszony na wiór - posiada on wodę. Zrodziło to jednak kolejne pytanie - skąd ta woda się tam wzięła? Teraz wiemy - z Ziemi.

Badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że Księżyc wcale nie jest wysuszony na wiór - posiada on wodę. Zrodziło to jednak kolejne pytanie - skąd ta woda się tam wzięła? Teraz wiemy - z Ziemi.

Badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że Księżyc wcale nie jest wysuszony na wiór - posiada on wodę. Zrodziło to jednak kolejne pytanie - skąd ta woda się tam wzięła? Teraz wiemy - z Ziemi.

Badania przeprowadzone przez Alberto Saala z Brown University w Providence w zasadzie były dość proste - zmierzył on w skałach przyniesionych na Ziemię podczas jednej z misji Apollo ilość wodoru (właściwie to protu - czyli wodoru 1H - posiadającego jeden proton w jądrze) i jego cięższego izotopu - deuteru (2H - w jądrze posiada proton i neutron) . Większa ilość tego drugiego wskazuje bezpośrednio na fakt, że powstała ona bliżej Słońca, gdyż deuteru powstaje więcej w wyższej temperaturze.

Reklama

Autorzy wcześniejszych analiz stwierdzili, że woda na Księżyc musiała zostać przyniesiona przez komety, jednak teraz podważono to skutecznie - balans został nieco zachwiany przez te miliardy lat, które minęły od czasu jak woda ta trafiła na Srebrny Glob. Udało się to odkryć badając ilość wodoru i deuteru w trwalszych skałach wulkanicznych, które znalazły się wśród księżycowych próbek, a które nie były tak narażone na erozję. Stosunek tych dwóch izotopów był identyczny jak na Ziemi, co sugeruje na jedno źródło pochodzenia wody.

Księżyc powstał najprawdopodobniej (taka jest obecnie wiodąca teoria) poprzez zderzenie z Ziemią protoplanety przypominającej Marsa około 4.5 miliarda lat temu.

Możliwość przyniesienia wody przez chondryt węglisty - rodzaj meteorytu posiadający podobny stosunek deuteru co ziemskie kamienie - została wykluczona. Nie miałby on po prostu czasu aby uderzyć w Księżyc tuż po jego oderwaniu od Ziemi, gdy był on jeszcze w stanie płynnym.

Jeśli zatem woda na Księżycu pochodziła z Ziemi, to skąd miała ją nasza planeta? Księżyc powstał zaledwie 100 milionów lat po tym jak stałe planety zaczęły się formować w Układzie Słonecznym, co jest w skali kosmicznej mgnieniem oka. W tym czasie meteoryty i komety uderzające w jej powierzchnię nie były po prostu w stanie nanieść tak dużej ilości, co może wskazywać na fakt (którego obecnie nie można dowieść), że Ziemia narodziła się z wodą.

Obecnie znajduje się ona zbyt blisko Słońca, aby była w stanie zachować wodę, którą posiadła z dysku protoplanetarnego, lecz tak naprawdę mogła się ona uformować dużo dalej - w okolicy dzisiejszego pasa planetoid między Marsem, a Jowiszem. To jednak nie jest żadna odpowiedź lecz kolejne pytanie i zagadka do rozwiązania.

Źródło:

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy