Wstrzymywanie deszczu nad Moskwą

Dziesiątki milionów rubli wydanych na manipulowanie pogodą nie przynoszą zamierzonych efektów. Na ulice Moskwy pada deszcz mimo, że dzisiaj odbywa się wielka parada z okazji kolejnej rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.

Dziesiątki milionów rubli wydanych na manipulowanie pogodą nie przynoszą zamierzonych efektów. Na ulice Moskwy pada deszcz mimo, że dzisiaj odbywa się wielka parada z okazji kolejnej rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.

Dziesiątki milionów rubli wydanych na manipulowanie pogodą nie przynoszą zamierzonych efektów. Na ulice Moskwy pada deszcz mimo, że dzisiaj odbywa się wielka parada z okazji kolejnej rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.

Dzisiaj w paradach na Placu Czerwonym udział wezmą dziesiątki żołnierzy oddziałów garnizonu moskiewskiego.

Aby nic nie przeszkodziło donośnym obchodom, wojsko dba o to, aby niebo ponad Moskwą było pozbawione chmur, a już na pewno, aby na szacownych gości nie padał czasem zimny deszcz.

W tym roku mer Moskwy wydał na operacje w przeliczeniu około 5 milionów złotych, podobnie jak w roku ubiegłym.

Reklama

Dwa lata temu na zapewnienie korzystnej aury nie wydano ani rubla, ponieważ pogoda była wyśmienita.

Tym razem sytuacja jest bardzo trudna, ponieważ od wczesnego poranka na rosyjską stolicę pada deszcz. Opady są notowane przez wszystkie stacje lotniskowe.

Rosjanie robią co mogą, aby deszcz przestał padać. Mają za sobą cały arsenał środków zapobiegawczych, w tym 10 wyposażonych w specjalne urządzenia maszyn AN-12 i Ił-18. Maszyny startują z podmoskiewskiego lotniska Czkałowskij.

Z samolotów krążących na wysokości 8000 metrów na chmury spuszczonych zostanie łącznie 25 ton suchego lodu i 1,2 tysiąca litrów ciekłego azotu. Mimo iż suchy lód, jak i ciekły azot rozprowadzane w powietrzu są całkowicie niegroźne dla środowiska, to jednak brak opadów jest już sporym zagrożeniem. Każda ingerencja w zjawiska atmosferyczne zawsze powoduje reakcję.

W 2010 roku piękną pogodę na Dzień Zwycięstwa zapewnić chciały także władze Ukrainy. Janukowycz podczas narady wypowiedział do ministra obrony następujące słowa:

"Niech pan pomyśli nad tą kwestią, mówię o tym poważnie. I jeśli okaże się to niezbędne, należy podjąć wszelkie konieczne środki, popracować z uczonymi. Istnieją takie praktyki, które nie dopuszczają złej pogody, więc zajmijcie się tym problemem".

Prognozy dla Moskwy wskazują na przelotne opady deszczu przez cały dzień przy temperaturze w godzinach popołudniowych sięgającej 19 stopni. W Kijowie pogoda będzie dużo lepsza, bez opadów i z większymi przejaśnieniami.

Po raz kolejny piękną pogodę wojsko będzie próbować zapewniać 12 czerwca i 2 września podczas dni miasta. Za każdym razem Rosjanie wydadzą na ten cel ponad 60 milionów rubli.

Źródło:

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy