Wydobycie gazu łupkowego powoduje trzęsienia ziemi

W tym roku na terenie Anglii w okolicy miasta Blackpool miały miejsce dwa trzęsienia ziemi, które - jak uważają naukowcy - mogły zostać spowodowane przez wydobycie gazu metodą szczelinowania hydraulicznego. Czyli taką jaką będzie wydobywany gaz łupkowy na terenie Polski.

W tym roku na terenie Anglii w okolicy miasta Blackpool miały miejsce dwa trzęsienia ziemi, które - jak uważają naukowcy - mogły zostać spowodowane przez wydobycie gazu metodą szczelinowania hydraulicznego. Czyli taką jaką będzie wydobywany gaz łupkowy na terenie Polski.

Trzęsienia ziemi były bardzo niewielkie - miały siłę zaledwie 3 stopni w skali Richtera. Niemniej zdarzyły się one w odległości zaledwie pół kilometra od miejsca, gdzie firma Cuadrilla Resources rozpoczęła w marcu bieżącego roku eksperymentalne odwierty metodą szczelinowania hydraulicznego.

W praktycznie wszystkich krajach, w których metoda ta jest stosowana (w tym w Polsce) budzi ona sporo kontrowersji. Niektórzy zarzucają, że może ona doprowadzić do skażenia wody pitnej gazem i chemikaliami używanymi do jego ekstrakcji.

Po tym jak geolodzy zwrócili uwagę na to, że to właśnie odwierty wykonywane przez Cuadrilla mogły być powodem trzęsień, zebrano niezależną komisję ekspertów, która miała zbadać dokładnie problem. W wydanym w tej sprawie raporcie zatytułowanym Geomechanical Study of Bowland Shale Seismicity (można go w całości przeczytać w sieci - pod ) można przeczytać, że jest wysoce prawdopodobne, że trzęsienia ziemi zostały wywołane przez wykonywane w okolicy odwierty - a dokładnie przez płyny wpuszczone w ziemię pod wysokim ciśnieniem, których zadaniem było pokruszenie skał i doprowadzenie do wypuszczenia zawartego w nich gazu. Płyn taki tworzy maleńkie szczeliny w skałach pozwalając im na ślizganie się względem siebie, co w tym przypadku doprowadziło do trzęsienia ziemi.

Czy musimy się zatem obawiać wydobycia gazu łupkowego? W żadnym wypadku. Eksperci zauważyli, że lokalna geologia była bardzo nietypowa i przypadki takie zdarzają się bardzo, bardzo rzadko. Uważa się też, że niezależnie od lokalnych czynników geologicznych trzęsienie ziemi wywołane przez szczelinowanie hydrauliczne nie ma szans przekroczyć siły 3 stopni w skali Richtera - a zdarzenie o takiej sile nie jest w stanie wywołać praktycznie żadnych zniszczeń (przykładowo wstrząsy w okolicy Suwałk w 2004 roku miały siłę 4.5 i 5.2 stopnia w skali Richtera).

Powinniśmy więc cieszyć się, że w naszym kraju cenny surowiec będzie wydobywany, a ewentualne delikatne wstrząsy (jeśli w ogóle jakiekolwiek wystąpią) możemy uznać za niewielką cenę jaką musimy zapłacić za postęp.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas