Wyślij życzenia urodzinowe Voyagerowi poza Układ Słoneczny

5 września będziemy świętowali 40. rocznicę rozpoczęcia podróży przez sondę Voyager 1, która znajduje się w przestrzeni międzygwiezdnej, najdalej od Ziemi spośród wszystkich obiektów zbudowanych przez człowieka. Voyagery mają zapas energii jeszcze na około 10 lat...

5 września będziemy świętowali 40. rocznicę rozpoczęcia podróży przez sondę Voyager 1, która znajduje się w przestrzeni międzygwiezdnej, najdalej od Ziemi spośród wszystkich obiektów zbudowanych przez człowieka. Voyagery mają zapas energii jeszcze na około 10 lat...

5 września będziemy świętowali 40. rocznicę rozpoczęcia podróży przez sondę Voyager 1, która znajduje się w przestrzeni międzygwiezdnej, najdalej od Ziemi spośród wszystkich obiektów zbudowanych przez człowieka. Voyagery mają zapas energii jeszcze na około 10 lat. Przez tyle czasu będą więc przesyłać na Ziemię informacje o przestrzeni, w której się znajdują, a są to informacje niezwykle cenne.

Tymczasem NASA ogłosiła na swoich serwisach społecznościowych konkurs związany z tymi niezwykłymi urządzeniami. Jeśli macie więc konta na Facebooku, Twitterze, Instagramie czy Google+, to możecie wysłać życzenia dla Voyagera 1. Muszą one zawierać się w 60 znakach, a nadać im trzeba tag #MessageToVoyager ().

Reklama

Życzenia możecie składać do 16 sierpnia, później ludzie z NASA odpowiedzialni za misję wybiorą najbardziej kreatywne z nich, a ostateczną decyzję, co do tego jednego życzenia, pozostawią już internautom. Szczęśliwiec dostąpi zaszczytu wysłania swoich życzeń na pokład sondy Voyager 1, w dniu jej urodzin.

W tej chwili pędzi ona w przestrzeni kosmicznej z prędkością 61 tysięcy km/h i znajduje się 20,7 miliarda kilometrów od Ziemi.  Voyager 1 i Voyager 2 były pierwszymi dalekobieżnymi sondami kosmicznymi wysłanymi w latach 70. ubiegłego wieku. Są to w tej chwili najdalej znajdujące się od naszej planety urządzenia zbudowane ludzkimi rękami. Przemierzają bezmiar Wszechświata, mając bardzo dobrze sprecyzowane punkty docelowe.

Plan podróży sond Voyager. Fot. NASA, ESA, and G. Bacon (STScI).

Przypomnijmy, że naukowcy z NASA postanowili przygotować dokładną mapę ścieżek, po których będą poruszały się sondy przez następne tysiące lat. W tym celu wykorzystali oni niesamowite możliwości Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Efekt ich pracy pokazuje, że dotychczasowa ich podróż, pełna niebezpieczeństw, to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Ostatecznym celem misji wystrzelonego w 1977 roku Voyagera 1 jest gwiazda AC+793888, znajdująca się w gwiazdozbiorze Żyrafy, którą sonda minie za niecałe 40 tysięcy lat. Ale jeszcze ambitniejszy i odleglejszy cel ma jego siostra, sonda Voyager-2, wędrująca przez kosmos od 40 lat. Jej pierwotnym zadaniem było dokładniejsze zbadanie Jowisza i Saturna, ale ze względu na dobry stan udało się także przeprowadzić obserwacje Urana i Neptuna.

Od lat 90. ubiegłego wieku sonda nie prowadzi już badań planet, lecz pomiary szoku końcowego wiatru słonecznego, czyli tej zewnętrznej części Układu Słonecznego, gdzie wiatr słoneczny zwalnia do prędkości mniejszej niż prędkość dźwięku.

Kolejnym etapem podróży Voyagera-2 będzie przelot przez płaszcz Układu Słonecznego, co zajmie tysiące lat. Celem misji jest najjaśniejsza gwiazda ziemskiego nieba, a więc Syriusz, nazywany psią gwiazdą. Voyager-2 minie Syriusza za 300 tysięcy lat.

Sondy znalazły się na ostatniej granicy przed wejściem w przestrzeń międzygwiezdną. Świadczy o tym coraz intensywniejsze bombardowanie ziemskich posłańców przez promieniowanie kosmiczne, czyli cząsteczki rozpędzone do prędkości światła przez supernowe i czarne dziury.

Gdzie znajdzie się w kolejnych dekadach Voyager 1 i 2? To wszystko możecie zobaczyć na powyższej grafice przygotowanej z pomocą obserwacji przeprowadzonych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

Źródło: NASA / Fot. NASA/JPL

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy