Zagadka sprzed milionów lat rozwiązana dzięki komputerom

Stromatolity są bardzo ciekawymi formacjami skalnymi, które są ubocznym efektem działania sinic (tych samych, przez które czasem nie można korzystać z kąpielisk latem). Wiązała się z nimi pewna paleontologiczna zagadka, którą dzięki najnowszym komputerowym narzędziom udało się wreszcie rozwiązać.

Stromatolity są bardzo ciekawymi formacjami skalnymi, które są ubocznym efektem działania sinic (tych samych, przez które czasem nie można korzystać z kąpielisk latem). Wiązała się z nimi pewna paleontologiczna zagadka,  którą dzięki najnowszym komputerowym narzędziom udało się wreszcie rozwiązać.

Stromatolity są jednymi z najstarszych śladów życia na Ziemi - znajdowano takie z nich, które liczą sobie ponad 3 miliardy lat, ale stopniowo formacje te zaczęły zanikać około 560 milionów lat temu. Przez lata nie udało się rozwiązać pytania - dlaczego dokładnie to nastąpiło?

Wcześniej uważano, że najbardziej prawdopodobną odpowiedzią jest po prostu rozwój wielokomórkowego życia, stanowiącego naturalnych wrogów sinic, ale naukowcy z University of Wisconsin-Madison przy użyciu najnowszych, komputerowych technik analizy danych znaleźli inne rozwiązanie tej zagadki.

Przy użyciu narzędzi zwanych GeoDeepDive oraz Macrostat byli oni w stanie przesiać aż 3 miliony innych naukowych prac i wyciągnąć z nich interesujące ich dane. A w danych tych znaleziono powiązanie stromatolitów z chemią wody morskiej - obecnie bardziej prawdopodobne wydaje się, że to właśnie zmiany w niej (na niekorzyść sinic) doprowadziły do tego, że stromatolity nie formują tak, jak przed wiekami.

Źródło: , Zdj.: PD

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas