Znaleziono mechanizm stojący u podstaw teorii spiskowych

Internet przyczynił się do znacznej popularyzacji teorii spiskowych - każdy może dziś dotrzeć ze swoją nawet najbardziej szaloną hipotezą do nieskończonej liczby odbiorców, którzy też mogą znaleźć w sieci potwierdzenie swoich odczuć. A psychologowie z Holandii i Wielkiej Brytanii przyjrzeli się ostatnio temu problemowi bliżej znajdując jego podstawy.

Internet przyczynił się do znacznej popularyzacji teorii spiskowych - każdy może dziś dotrzeć ze swoją nawet najbardziej szaloną hipotezą do nieskończonej liczby odbiorców, którzy też mogą znaleźć w sieci potwierdzenie swoich odczuć i podejrzeń. A psychologowie z Holandii i Wielkiej Brytanii przyjrzeli się ostatnio temu problemowi bliżej znajdując jego podstawy.

Zwrócili oni uwagę na występowanie całkowicie naturalnego mechanizmu nazwanego percepcją iluzorycznych wzorów - chodzi tu o wyczuwanie niebezpieczeństwa nawet wtedy, gdy go nie ma i znajdowanie różnych wzorów tam, gdzie one nie występują, a to właśnie ten mechanizm ma stać u podstaw wiary w teorie spiskowe.

Już wcześniej podejrzewano, że jest związek między obydwoma zjawiskami, lecz dopiero teraz udało się go naukowo potwierdzić. Dokonano tego prowadząc pięć różnych badań na grupie 264 Amerykanów - osoby te musiały najpierw wykonać szereg testów, w których rzucano monetą czy pokazywano im abstrakcyjne obrazy - w ten sposób wyłowiono osoby, które były w stanie znajdować wzory w czymś zupełnie losowym lub chaotycznym. I późniejsze badanie wykazało, że osoby te były bardziej skłonne do wiary w podsuwane im teorie spiskowe.

Naukowcy uważają, że jest to naturalne - nasz mózg ma po prostu tendencję do znajdowania związków pomiędzy różnymi bodźcami, a mechanizm ten po prostu był przydatny ewolucyjnie zwiększając szanse na przeżycie naszych przodków (zawsze lepiej wyczuwać niebezpieczeństwo tam gdzie go nie ma, czyli mówiąc kolokwialnie - dmuchać na zimne). Na szczęście można jednak temu zapobiegać ucząc ludzi logiki i wnioskowania, co wykazały inne badania - dlatego też powinniśmy dbać o porządną edukację przyszłych pokoleń.

Źródło: , Zdj.: CC0

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas