Zobacz, jak Księżyc raz na 17 lat zakrywa Aldebarana
Dzisiaj wieczorem będziemy mogli zobaczyć na niebie niecodzienne zjawisko, bowiem zdarza się ono tylko raz na 17 lat. Księżyc zbliży się do czerwonego Aldebarana, najjaśniejszej gwiazdy konstelacji Byka, a następnie ją muśnie. Jak, gdzie i kiedy obserwować to zjawisko?
W tym roku, po 17 latach przerwy, będziemy świadkami aż trzech zbliżeń Księżyca do Aldebarana, jednej z najjaśniejszych gwiazd ziemskiego nieba. Pierwsze spotkanie miało miejsce w nocy z 25 na 26 lutego.
Mieszkańcy zachodniego Pomorza mieli okazję zobaczyć jak Księżyc zakrywa gwiazdę, a po kilku minutach ją odkrywa. Na pozostałym obszarze kraju Aldebaran bardzo zbliżył się do tarczy Srebrnego Globu, co również było zjawiskiem emocjonującym.
Dzisiaj (21.04) wieczorem będzie podobnie. Obserwacje warto rozpocząć jak najszybciej po zapadnięciu zmroku, a więc mniej więcej trzy kwadranse po zachodzie Słońca. Poniższa mapka wskazuje najlepszy moment na rozpoczęcie obserwacji. Patrzeć należy na niebo zachodnie.
W większości regionów ujrzymy bardzo bliskie spotkanie Księżyca i Aldebarana, zwanego "okiem Byka". Gwiazda znajdzie się bardzo blisko dolnej krawędzi księżycowej tarczy, ale jej nie dotknie.
Inaczej będzie w regionach północno-wschodnich, gdzie dojdzie do zakrycia brzegowego. Tarcza Księżyca zasłoni tylko część gwiazdy, która podświetli "od tyłu" księżycowe kratery.
Czy pogoda będzie korzystna?
Jednak, aby można było zobaczyć cokolwiek, pogoda musi być sprzyjająca. A jaka będzie? Na szczęście dobra. Na zachodzie kraju niebo będzie wolne od chmur. Na wschodzie chmur będzie więcej, ale nie powinny one przysłaniać nieba tak bardzo, aby całkowicie uniemożliwić obserwacje. Warto więc trochę poczekać, a nóż widelec się uda.
Niegdyś zjawisko to było wykorzystywane do opracowywania map powierzchni Księżyca, ponieważ gwiazda ujawniała rzeźbę kraterów. Dzisiaj nie przywiązuje się już do niego takiego znaczenia, gdyż dysponujemy bardzo wieloma zdjęciami z sond kosmicznych i powierzchnia jedynego ziemskiego naturalnego satelity, nie stanowi dla nas już żadnej zagadki.
W tym roku dojdzie do jeszcze jednego zbliżenia się Księżyca i Aldebarana, tym razem będącego ukoronowaniem całego cyklu, w dodatku widocznego w całej Polsce, bez wyjątku. Otóż 23 grudnia, dobę przed Wigilią, Księżyc w pełni całkowicie zakryje gwiazdę. Zniknie ona za tarczą Księżyca na nieco ponad godzinę.