Zobacz na żywo piękną zorzę polarną

Każdy z nas chciałby na własne oczy zobaczyć zorzę polarną. Nie każdemu jednak będzie to dane. Jednak dzięki nowemu projektowi każdy internauta będzie mógł się zachwycać zorzą nie wychodząc z domu.

Każdy z nas chciałby na własne oczy zobaczyć zorzę polarną. Nie każdemu jednak będzie to dane. Jednak dzięki nowemu projektowi każdy internauta będzie mógł się zachwycać zorzą nie wychodząc z domu.

Każdy z nas chciałby na własne oczy zobaczyć zorzę polarną. Nie każdemu jednak będzie to dane. Jednak dzięki nowemu projektowi każdy internauta będzie mógł się zachwycać zorzą nie wychodząc z domu.

Zorza polarna od zawsze ciekawiła ludzkość. Dopiero niedawno mogliśmy poznać przyczynę jej powstawania. Okazało się wówczas, że ma wiele wspólnego ze Słońcem i ziemskim polem magnetycznych.

Badanie jej jest poważnym problemem, ponieważ pojawia się ona jedynie na obszarach polarnych, zwykle trudno dostępnych, bo bardzo słabo zaludnionych. Wyprawa na daleką północ dla wielu z nas jest pomysłem nie możliwym do zrealizowania z powodu niebotycznych kosztów, ale nie tylko, bo zorza pojawia się periodycznie.

Reklama

Aby każdy z nas mógł wreszcie zobaczyć zorzę, przy tym nie wychodząc z domu i nie udając się na lodowatą Arktykę, naukowcy z Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej uruchomili specjalną stronę internetową AuroraMAX. Transmituje ona widok na żywo z kamery umieszczonej w okolicach miasta Yellowknife. Znane jest ono ze świeżego powietrza, dnia i nocy polarnej, zorzy i oczywiście bardzo przyjaznych mieszkańców.

Strona internetowa wzbogacona została w ciekawe informacje na temat zorzy polarnej oraz instrukcję, jak ją obserwować, kiedy i gdzie. Wszyscy, którzy nie załapią się na spektakl, mogą prześledzić zmiany na niebie dzięki galerii zdjęć oraz filmowi obrazującemu całą minioną dobę, będącymi swoistym podsumowaniem tego co zdarzyło się w Yellowknife każdej nocy.

Zorze popularne staną się w okresie zimowym, kiedy nad Kanadą zapadnie noc polarna. Jeśli aktywność Słońca wzrośnie, to szansa na zobaczenie zorzy polarnej zdecydowanie się zwiększy. Projekt AuroraMAX potrwa do końca maksimum aktywności słonecznej, która prognozowana jest na 2012 lub 2013 rok. Tutaj zamieszczamy bezpośredni link do omawianej strony internetowej... .

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama