Zobaczcie półcieniowe zaćmienie Księżyca

Najbliższej nocy będziemy świadkami niecodziennego zjawiska astronomicznego. Księżyc w pełni wejdzie w półcień Ziemi, co spowoduje jego zaćmienie. Tarcza Srebrnego Globu pociemnieje. Gdzie, kiedy i jak obserwować? Mamy dla Was poradnik...

Najbliższej nocy będziemy świadkami niecodziennego zjawiska astronomicznego. Księżyc w pełni wejdzie w półcień Ziemi, co spowoduje jego zaćmienie. Tarcza Srebrnego Globu pociemnieje. Gdzie, kiedy i jak obserwować? Mamy dla Was poradnik...

We wrześniu 2015 roku po raz ostatni mieliśmy okazję zobaczyć całkowite zaćmienie Księżyca. Nasz naturalny satelita wszedł w cień Ziemi, okrywając się krwistą czerwienią. We wrześniu ubiegłego roku widzieliśmy mniej widowiskowe zaćmienie półcieniowe.

Również w nocy z piątku na sobotę (10/11.02) czeka nas niewielkie zaćmienie naszego naturalnego satelity, a że niebo rozpogadza się, warto je zaobserwować. Księżyc wejdzie w tzw. półcień Ziemi, a to oznacza, że jego tarcza nieco pociemnieje.

Reklama

Całkowite zaćmienie Księżyca. Fot. Adam Kulesza.

Ziemia oświetlana przez Słońce rzuca cień właściwy oraz otaczający go półcień. W przypadku całkowitego zaćmienia Księżyc przechodzi przez główny cień Ziemi. Jednak tym razem będzie nam dane zobaczyć zaćmienie półcieniowe, ponieważ Księżyc przejdzie w całości przez półcień Ziemi.

Zjawisko zacznie się o godzinie 23:34, gdy Księżyc znajdować się będzie wysoko na niebie południowym. Z każdą kolejną minutą Srebrny Glob coraz bardziej będzie się zatapiać w ziemskim półcieniu. O godzinie 1:33 nastąpi pełnia, która w lutym zwana jest Pełnią Śnieżnego Księżyca.

​Księżyc w pełni. Fot. Stanisław Bilicz.

Nas jednak ciekawi maksymalna faza zaćmienia, do której dojdzie o godzinie 1:45. Wówczas pociemnieje górna połowa księżycowej tarczy, która będzie się znajdować najbliżej głównego cienia Ziemi. Nie będzie to aż tak widowiskowe, jak podczas zaćmienia całkowitego, Księżyc nie okryje się krwistą czerwienią, ale da się zaobserwować jego pociemnienie, które warto sfotografować.

Po godzinie 1:45 Księżyc zacznie powoli wychodzić z półcienia Ziemi. Zjawisko ostatecznie zakończy się o godzinie 3:53. Na kolejne zaćmienie, tym razem częściowe, poczekamy do 7 sierpnia, gdy Księżyc wejdzie w zaćmienie podczas swojego wschodu.

Co zobaczymy na tarczy Księżyca?

Z okazji pełni i zaćmienia Księżyca zachęcamy Was do bliższego przyjrzenia się jego tarczy. Ciemne obszary nazywane są "morzami". To nic innego jak tereny pojawiania się bazaltu, a więc ciemnej skały wulkanicznej.

Bazalt na Księżycu to efekt uderzeń olbrzymich meteorytów, które wywołały wgłębienia w księżycowej glebie. Jaśniejsze obszary nazywane są wyżynami i górami, ponieważ wznoszą się ponad ciemnymi "morzami".

Głównym elementem jasnych obszarów są olbrzymie kratery uderzeniowe. Jeden z nich o nazwie Arystoteles znajduje się w pobliżu górnego brzegu tarczy Księżyca. Jednak najlepiej widoczny z Ziemi jest krater Tycho wznoszący się w dolnej części tarczy. Gołym okiem możemy zobaczyć system promieni wokół krateru, którego wiek szacuje się na ponad 100 milionów lat.

Czy pogoda będzie sprzyjać?

Najważniejsza podczas obserwacji jest pogoda. Ta najbardziej będzie sprzyjać w pasie od Pomorza i Warmii przez Kujawy, Ziemię Łódzką i Mazowsze po Lubelszczyznę, Podkarpacie i Kielecczyznę.

Największe zachmurzenie panować będzie na krańcach południowych i zachodnich oraz na północnym wschodzie. Jednak nawet w regionach, gdzie prognozy nie są najlepsze, warto spojrzeć w niebo, bo może zdarzy się cud i się choćby przejaśni.

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy