Zwierzęta, które oszukały czas

Golce piaskowe (Heterocephalus glaber) od paru lat są na celowniku świata nauki, dowiedziono już bowiem wcześniej, że zwierzęta te nie chorują na raka i potrafią przez kilkanaście minut wytrzymać bez tlenu. A teraz okazuje się, że nie jest to najbardziej imponująca zdolność, którą posiadają.

Golce piaskowe (Heterocephalus glaber) od paru lat są na celowniku świata nauki, dowiedziono już bowiem wcześniej, że zwierzęta te nie chorują na raka i potrafią przez kilkanaście minut wytrzymać bez tlenu. A teraz okazuje się, że nie jest to najbardziej imponująca zdolność, którą posiadają.

Golce piaskowe (Heterocephalus glaber) od paru lat są na celowniku świata nauki, dowiedziono już bowiem wcześniej, że zwierzęta te nie chorują na raka i potrafią przez kilkanaście minut wytrzymać bez tlenu. A teraz okazuje się, że nie jest to najbardziej imponująca zdolność, którą posiadają.

Kretoszczury to przedziwne zwierzęta. Ich łysa odmiana, która jest jednym znanym nam zimnokrwistym ssakiem, nie doświadcza bólu - a do tego ich społeczne życie bardziej przypomina owady - pszczoły i mrówki - z królową gniazda i pracownicami. Od lat, z oczywistych względów, najbardziej uwagę naukowców przykuwała inna ich właściwość - nie chorują one na raka (a właściwie to chorują, lecz ich organizm błyskawicznie zwalcza chorobę), a teraz okazuje się, że również upływ czasu jest dla nich bardzo łaskawy.

Reklama

W trakcie badania przeprowadzonego przez naukowców pracujących dla firmy Calico Life Sciences (a więc biotechnologiczną spółkę-córkę Alphabet, a więc Google) dostrzeżono, że zwierzęta te nie tylko nie wykazują oznak starzenia, ale także zdają się żyć dużo dłużej niż powinny, bazując na innych zwierzętach o zbliżonych rozmiarach. Powinny one żyć około 6 lat, a znane są osobniki mające po ponad 3 dekady na karku, a cały czas zachowujące pełnię sprawności seksualnej i rozmnażające się.

Analizując dane dotyczące umieralności kretoszczurów w warunkach laboratoryjnych zauważono, że zdają się one tzw. prawo umieralności Makehama-Gompertza - matematyczne równanie, które opisuje ryzyko zgonu względem wieku człowieka (na przykład dla ludzi po przekroczeniu trzydziestego roku życia ryzyko to podwaja się co każde 8 lat).

Matematyczne wyliczenie wskazało, że w przypadku golców ryzyko to wynosi mniej więcej 1 na 10 tysięcy i zasadniczo nie zmienia się w trakcie całego życia. Co zaskakujące, z wiekiem zdaje się nawet nieznacznie spadać.

Co może za to odpowiadać? Już wcześniej dowiedziono, że organizm tych zwierząt posiada bardzo unikalne mechanizmy: białka, które zapewniają, że komórki po pewnej określonej ilości podziałów umierają (oczywiście obok zwykłych mechanizmów apoptozy), kwas hialuronowy w bardzo długich łańcuchach o wielkiej masie cząsteczkowej, który dalej kontroluje podział komórek, a także dużo białek opiekuńczych (szaperonów). Dzięki temu wszystkiemu ich organizm może pozostawać "czysty", niezależnie od wieku.

Naukowcy sądzą, że po kilkudziesięciu latach życia w organizmach tych zwierząt może zachodzić jakaś zmiana, która powoduje, że w końcu, ale za to bardzo szybko, ulegają one starzeniu, ale hipoteza ta wymaga dalszego sprawdzenia - póki co trzeba poświęcić więcej czasu na obserwacje i badania.

Źródło: , Zdj.: Roman Klementschitz, Wien (Own work) [ or ],

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy