Poznaliśmy kolejne funkcje PlayStation 5. Konsola zapowiada się wyśmienicie

Specyfikacja nadchodzącej konsoli Sony nie jest już od miesiąca żadną tajemnicą, ale nie oznacza to, że producent nie kryje jeszcze kilku niespodzianek w zakresie funkcjonalności, bo dzisiejsze przecieki jasno na nie wskazują.

Japoński koncern został niejako zmuszony przez swojego największego konkurenta do podzielenia się specyfikacją PlayStation 5 wcześniej niż zamierzał, dlatego od jakiegoś czasu wiemy już oficjalnie, że w środku next-gena Sony znajdą się ośmiordzeniowy i 16 wątkowy procesor AMD Zen 2 o taktowaniu 3,5 GHz, układ graficzny ze zmienną częstotliwością taktowania o niestandardowej architekturze AMD RDNA 2 z 36 jednostkami obliczeniowymi i 10.28 teraflopami w szczytowej wydajności obliczeniowej, 16 GB pamięci RAM GDDR6/256-bit o przepustowości 448 GB/s oraz dysk SSD o pojemności 825 GB, który odpowiadać będzie za błyskawicznie wczytywanie gier. 

Reklama

Poznaliśmy również nowego pada o nazwie DualSense, który jest nieco większy od poprzednika, a wszystko za sprawą implementacji dwóch nowych rozwiązań, wymagających miejsca. A mowa choćby o technologii haptycznej, zastępującej dotychczasowe „wstrząsy”, stosowane w padach, dzięki czemu gracze otrzymać zdecydowanie szerszy zakres informacji zwrotnych. W środku znajdą się też adaptacyjne spusty, osadzone w przyciskach L2 i R2, które deweloperzy będą mogli dowolnie programować, aby uzyskać potrzebny im w danym momencie gry efekt, np. naciągania cięciwy łuku. Pad doczekał się również małych zmian w zakresie przycisków i podświetlenia oraz wbudowanego mikrofonu. 

Dziś okazuje się jednak, że to jeszcze nie wszystkie niespodzianki, bo jak sugeruje pewna osoba znająca to środowisko od środka, Tidux, Sony przygotowało również kilka nowych funkcjonalności, a jedną z nich jest zapraszanie do gry znajomych. Całość ma być bardzo intuicyjna i niemal zautomatyzowana - znajomy wysyła nam zaproszenie, a nasza konsola odpala wybrany tytuł w tle, żeby natychmiast umożliwić nam granie, jeśli je przyjmiemy, nawet jeżeli aktualnie gramy w inną produkcję. Zdaniem japońskiego koncernu to jedna z wielu zalet zastosowania dysku SSD, bo o błyskawicznym uruchamianiu i loadingach nie trzeba chyba wspominać. 

Wracając do wspomnianych już zmian w zakresie przycisków, Tidux informuje również, że przycisk Create, który pojawił się zamiast Share, będzie skrótem do  aplikacji do edycji nagranego materiału w stylu NVIDIA Shadowplay. Mówiąc krótko, fani dzielenia się w sieci swoimi materiałami z rozgrywki będą z pewnością zachwyceni, choć nie da się ukryć, że to opcja mniej interesująca przeciętnego gracza. Czy to już wszystkie niespodzianki ze strony Sony? Trudno powiedzieć, ale raczej nie będziemy już długo czekać na odkrycie wszystkich kart, bo ostatnie doniesienia sugerują, że prezentacji obu konsol nowej generacji, tj. PlayStation 5 oraz Xbox Series X, mamy doczekać się już w maju. 

Źródło: GeekWeek.pl/Twitter

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy