Amazonki były prawdziwe? Dowody na legendarne plemię kobiet

Daniel Górecki

Daniel Górecki

Aktualizacja

Żyły na skraju znanego świata, mistrzowsko jeździły konno, posługiwały się łukiem i budziły powszechny strach. Mniej więcej taki obraz groźnych wojowniczek wyłania się z greckich legend, ale czy to możliwe, że Amazonki żyły naprawdę?

Amazonki walczące z greckimi żołnierzami.
Amazonki walczące z greckimi żołnierzami.Jerónimo Roure Pérez / CC-BY-SA 4.0Wikimedia Commons

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w nekropolii z epoki brązu w azerbejdżańskim Nachiczewanie, odkryli groby kobiet pochowanych z biżuterią oraz bronią - ostrymi jak brzytwa grotami strzał, sztyletami z brązu i maczugami. Na tej podstawie doszli do wniosku, że mogły to być legendarne Amazonki sprzed 4000 lat temu, które słynęły z życia w społeczności wolnej od mężczyzn i sprawności na polu bitwy, szczególnie w posługiwaniu się łukiem i strzałami.

To pokazuje, że za mitami i legendami starożytnej Grecji kryje się prawda
komentuje historyczka Bettany Hughes w wypowiedzi dla The Observer.

I chociaż jej zdaniem cywilizacja nie składa się z jednego grobu, więc jeśli mówimy o kulturze, która zdaniem starożytnych przecinała Kaukaz i Step, czyli pas łąk rozciągający się na długości około 8000 km od Węgier na zachodzie, przez Ukrainę i Azję Środkową, po Mandżurię na wschodzie, potrzebne będą też inne pozostałości, to mamy do czynienia ze znaczącymi dowodami.

Od lat znajdujemy dowody, czas uwierzyć

Szczególnie jeśli połączymy je z wcześniejszymi znaleziskami, bo na początku lat 90. ubiegłego wieku w pobliżu granicy z Kazachstanem odnaleziono szczątki kobiety pochowanej ze sztyletem, w 2019 r. w Rosji odnaleziono szczątki czterech wojowniczek pochowanych z grotami strzał i włóczniami, a w 2017 r. ormiańscy archeolodzy odkopali szczątki kobiety, która prawdopodobnie zmarła w wyniku obrażeń bojowych (grot strzały wbity w nogę).

Co więcej, budowa szkieletów wprost wskazuje na to, że kobiety często używały łuków i strzał, a także przebywały w siodle - znacznie częściej niż tylko podczas polowań w celu zdobycia pożywienia. Jak wyjaśnia Bettany Hughes, ich palce są wypaczone, a miednice zostały wręcz ukształtowane przez życie w siodle.

Świat o nich zapomniał?

Więcej na temat znalezionych dowodów dowiedzieć mamy się z dokumentu "Skarby świata Bettany Hughes", który zostanie wyemitowany w przyszłym miesiącu na Channel 4. Jeden z odcinków, a mianowicie "Jedwabne szlaki i Kaukaz", skupia się na części świata, która jak przekonuje badaczka przez wieki była świadkiem wzlotów i odpływów kultur i cywilizacji oraz gdzie szlaki handlowe łączyły kontynenty Azji i Europy.

Opowiada on m.in. o górskiej wiosce Khinalig na Wielkim Kaukazie, najwyżej położonym zamieszkanym miejscu w Europie, które jest tak odległe, że "wydaje się, że zagubiło się w czasie", a tamtejszym językiem nie mówi się nigdzie indziej. To właśnie tu od epoki brązu istniała osada, o której mieszkańcy opowiadają sobie z pokolenia na pokolenia, że była zamieszkana przez kobiety chowające twarze za chustami i udające mężczyzn.

Powoli otrzymujemy te wspaniałe dowody, które wychodzą z ziemi. Często tak jest w przypadku naprawdę najlepszych historii
mówi historyczka w filmie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas