Archeolodzy odkryli wyjątkowy książęcy grobowiec sprzed kilku tysięcy lat

We Włoszech archeolodzy odnaleźli nowy grobowiec książęcy datowany na VII wiek p.n.e. Znajduje się on w nekropolii Corinaldo i należy do przedstawiciela arystokracji zapomnianego dawnego ludu.

We włoskiej prowincji Ankona w nekropolii Corinaldo archeolodzy z Uniwersytetu w Bolonii odkryli nowy grobowiec książęcy datowany na VII wiek p.n.e. Pochówek został wykonany przez lud Picenów, który żył na obszarze dzisiejszych Włoch we wczesnej epoce żelaza.

Starożytny grobowiec, który skrywa wiele tajemnic

Pośrodku wgłębienia o średnicy 30 m odsłonięto kwadratowy grób o wymiarach około 3,8 m na 2,2 m. W kompleksie odnaleziono ponad 150 artefaktów, wśród których znajduje się dwukołowy rydwan, czy "prestiżowy" zestaw przedmiotów wykonanych z brązu.

Tutaj należy wymienić wyjątkowy hełm, kociołek, czy pięknie zdobione pojemniki, wskazujące na arystokratyczny styl życia. Inne przedmioty były związane ze świętym rytuałem pożegnania. Artefakty sugerują na istnienie związku między szlachtą Picenów a kulturą etruską, z którą utrzymywali różnego rodzaju interakcje na przestrzeni wieków.

Reklama

Jak twierdzą naukowcy, wspomniane pojemniki, misy, kielichy, tace, czy żelazne siekierki do obróbki mięs zapewniają intrygujące spojrzenie w codzienną starożytną rutynę i zwyczaje starożytnej arystokracji.

Burmistrz miasteczka Crinaldo, Gianni Aloisi, wyraził swój entuzjazm względem odkrycia. Podkreślił on kulturową i historyczną wartość tego obszaru w skali Włoch i całej Europy. Dodał, że planuje utworzyć specjalny obszar muzealny, w którym wystawione zostaną odnalezione skarby.

Pradawny lud Pineców

Picenowie byli jednym z plemion żyjących na Półwyspie Apenińskim od IX do III wieku p.n.e. Mieszkali oni na obszarze dzisiejszych północnych Włoch. Jak podają specjaliści Piceni nie posiadali organizacji typu państwowego, nie posiadali także dominującego miasta, które stanowiłoby ich stolicę.

Badacze sądzą, że społeczność była wyjątkowo bogata, zaś ich struktura była bardzo rozwinięta, mimo że nie posiadali państwa jako takiego. Co ciekawe, handlowali z ludami greckimi już w VII wieku p.n.e. Lud Picenów był wyjątkowo wojowniczy i wyróżniał się w sztuce. Pozostawione rzeźby i motywy w sztuce figuratywnej wykazują na wyjątkową wyobraźnię i skłonność do abstrakcjonizmu.

Jednocześnie formy ceramiczne znacznie wyróżniały się na tle wyrobów innych ludów italskich. Oryginalność występowała także w wykorzystaniu bursztynu, formie ozdób, czy broni. W 268 r. p.n.e. tereny te zostały przejęte przez starożytny Rzym. Wojowników chowano z hełmami, bronią (najczęstszą była włócznia) i naczyniami na jedzenie i picie. W kobiecych grobach odnajduje się dużą liczbę ozdób wykonanych z brązu i żelaza.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | Włochy | starożytność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy