Archeolodzy znaleźli do tej pory nieznane starożytne miasto Majów

Archeolodzy prowadzący badania w meksykańskiej dżungli odkryli do tej pory nieznane starożytne miasto Majów. Głęboko w dżungli Półwyspu Jukatan zidentyfikowanych zostało kilka struktur przypominających piramidy.

Archeolodzy zidentyfikowali podobne do piramid struktury...
Archeolodzy zidentyfikowali podobne do piramid struktury...

Nieznane do tej pory starożytne miasto Majów

Ocomtun, tak nazwali nowo odkryte miejsce archeolodzy, znajduje się w rezerwacie ekologicznym. Obszar ten jest tak gęsto zalesiony, że do tej pory pozostawał niezbadany.

Meksykański Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) podaje w komunikacie, że odkrycie zostało dokonane przypadkowo w związku z prowadzonymi na tym terenie pracami, mającymi na celu udokumentowanie archeologii Niziny Środkowych Majów. Dotyczyło to obszaru obejmującego 3000 kilometrów kwadratowych niezamieszkanej dżungli.

„Liczne koncentracje struktur przedhiszpańskich” zostały wykryte dzięki lotniczemu skanowaniu laserowemu przeprowadzanemu przez Uniwersytet w Houston. Podobne do piramid struktury osiągają wysokość do 15 metrów. Oprócz tego, zidentyfikowanych zostało wiele kamiennych kolumn oraz ceramika. Naukowcy przypuszczają na podstawie znalezionych artefaktów, że te tereny były zamieszkane prawdopodobnie między 600 a 800 r. p.n.e.

Starożytna cywilizacja Majów

Majowie byli jedną z największych cywilizacji półkuli zachodniej, współcześnie najbardziej znaną ze swoich piramid oraz innych kamiennych budowli, które obecnie znajdują się na terenie południowego Meksyku, Gwatemali i Belize.  Majowie zajmowali się przede wszystkim rolnictwem, technologicznie pozostając na poziomie epoki kamienia. Cywilizacja ta posiadała własny system religijny oraz hierarchiczną strukturę społeczną. Co więcej, znali pismo, jednak większość ich dzieł została spalona przez konkwistadorów.

Cywilizacja Majów chyliła się ku upadkowi już przed tym, zanim konkwistadorzy przybyli na ich tereny. Wielu naukowców uważa, że za ich upadek odpowiadają zmiany klimatu, zwłaszcza przedłużające się susze. Około 850 roku Majowie zaczęli opuszczać swoje miasta, a w konsekwencji, w ciągu zaledwie 200 lat jedna z największych cywilizacji tamtego świata, upadła.

Tym, co najbardziej zaskoczyło badaczy, było odkrycie wzniesienia otoczonego mokradłami, na którym znajdowało się kilka dużych budynków mierzących ponad 15 metrów. Prawdopodobnie miejsce to stanowiło ważny ośrodek społeczny. Natomiast cylindryczne kamienne kolumny, które były inspiracją do nazwania odkrytego obszaru, prawdopodobnie stanowiły wejście do pomieszczeń w górnych partiach budowli.

Według jednego z badaczy, miejsce to prawdopodobnie przeszło duże zmiany infrastruktury między 800 a 1000 r n.e., zanim popadło w zapomnienie po upadku cywilizacji nizinnych Majów.

Nie czas tracić ducha: Żołnierz po amputacji wraca na linię frontu w UkrainieDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas