Wykopali rzadką statuę boga Majów. Jego uśmiech przyprawia o koszmary
Na południowym wschodzie Meksyku archeolodzy znaleźli unikatową i jednakowo niepokojącą rzeźbę. Przedstawia wizerunek jednego z bogów Majów, który wygląda, jakby uśmiechał się do nas z przerażającym grymasem. Znalezisko jest jednym z ważniejszych odkryć na temat dawnej cywilizacji.
- Na specyficzną rzeźbę trafili meksykańscy archeolodzy z Instituto Nacional de Antropología e Historia (INAH).
- Znaleźli oni starożytną urnę Majów, na której wyrzeźbiono wizerunek boga K’awiil. Od razu rzuca się w oczy fakt, że bóstwo wygląda, jakby miało w przerażający "uśmiech".
- Archeolodzy podkreślają, że może to być jedno z najważniejszych odkryć nt. prehiszpańskiej kultury Majów. Znalezione do tej pory rzeźby przedstawiające K’awiil można policzyć na palcach jednej ręki, mimo że było to jedno z najważniejszych bóstw tej cywilizacji.
Rzeźba z koszmarów znaleziona w Meksyku
Meksykanie znaleźli zaskakującą rzeźbę na trasie kolejowej między miastami Bacalar i Escárcega. Trwają tam wykopaliska w ramach projektu Maya Train, który ma stworzyć linię kolejową łączącą najważniejsze punkty turystyczne dawnej kultury Majów. Archeolodzy mają przy tym prawdziwe eldorado i co chwila znajdują pozostałości tej niezwykłej cywilizacji. Jednak teraz trafili na prawdziwy skarb w postaci urny z rzeźbą boga K’awiil.
Nie trudno zwrócić uwagę na to znalezisko. Mimo setek lat zachowało się bardzo dobrze, przez co dokładnie można zobaczyć wizerunek bóstwa. I trzeba przyznać, że ze swoim "uśmieszkiem" z wyraźnie zarysowanymi szerokimi oczami wygląda jak rekwizyt ze starego horroru.
Charakterystyczna rzeźba K'awiil jest wykończeniem urny, na której widnieje twarz innego bóstwa, według archeologów, prawdopodobnie utożsamianego ze słońcem.
Niezwykle rzadki wizerunek, niezwykle ważnego bóstwa Majów
Meksykańscy archeolodzy podkreślają, że ta rzeźba jest wyjątkowo cennym zabytkiem historii. Do tej pory znaleziono tylko trzy rzeźby boga K’awiil, które pochodzą z jednego miejsca.
To odkrycie jest bardzo ważne, ponieważ istnieje bardzo niewiele przedstawień boga K'awill; Do tej pory wiemy tylko o trzech statuach z Tikal (Gwatemala), a to jest jeden z pierwszych [wizerunków - przypis red.), które pojawiają się na terytorium Meksyku
Trójwymiarowy wizerunek K’awiil to więc niezwykły rarytas dla archeologów. Prócz rzeźb z Tikal bóstwo znane jest z reliefów i kodeksów starożytnych Majów, który znajdują się m.in. w Meksyku. I jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że K’awiil był prawdopodobnie jednym z ważniejszych bogów dla starożytnej kultury.
K'awiil miał być łączony z płodnością, kukurydzą, piorunami oraz wężami. Z tymi ostatnimi szczególnie dzieli wygląd, gdyż często przedstawiany jest z jedną nogą w formie wężowego ogona.
Jeden z najważniejszych współczesnych projektów archeologicznych
Znaleziona rzeźba może zawierać nowe informacje nt. postrzegania boga K'awiil przez Majów. Teraz zostanie przekazana do dalszej konserwacji. Stanowi przy tym kolejną zdobycz w ramach projektu Maya Train.
Tworzony od czerwca 2020 roku przyniósł ze sobą ogromne wykopaliska archeologiczne na terenie Półwyspu Jukatan i południowego Meksyku przy planowanych liniach kolejowych. Jak wskazało INAH przy prezentacji odkrycia rzeźby K'awiil, w ramach projektu Maya Train znaleziono i skatalogowano do tej pory ponad 896 000 sztuk ceramiki, 491 kości i prawie 49 000 struktur lub fundamentów.