Chehrabad: Tajemnicze solne mumie

W latach 1993-2007 w irańskiej kopalni soli Chehrabad znaleziono szczątki sześciu osób, które zginęły tam wieki temu w wyniku różnych podziemnych wypadków. Wciąż skrywają one w sobie wiele tajemnic, a kilka dni temu ogłoszono, że trzy z nich zostaną odrestaurowane i być może, dowiemy się o nich czegoś nowego.

Solne mumie można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Teheranie
Solne mumie można oglądać w Muzeum Archeologicznym w TeheranieWikimedia Commonsdomena publiczna

Historia odkrycia solnych mumii zaczęła się zimą 1993 roku w kopalni soli Chehrabad - znajdującej się w północno-zachodnim Iranie około 350 km od granicy z Turcją - gdzie górnicy natknęli się na szczątki ciała, które, jak się później okazało, pochodziło z okresu dynastii Sasanidów (lata 224-651 naszej ery).

Był to mężczyzna z długimi włosami i brodą posiadający m.in. trzy żelazne noże, procę, srebrną igłę, skórzany but oraz złoty kolczyk. Pochodził on z zamożnej warstwy społecznej i prawdopodobnie szukał w podziemiach schronienia. Zginął w wyniku wpadnięcia w głęboki dół i mocnego uderzenia w prawą stronę czaszki, którą obecnie można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym w Teheranie.

W 2004 i 2005 roku natrafiono na kolejne trzy ciała. Pierwsze dwa z nich miały bardzo bliskie spotkanie ze spycharką, przez co zostały one w znacznym stopniu zniszczone. Obaj mężczyźni zginęli przez zawalenie się skał - co dodatkowo sprawia, że ich szczątki nie są w najlepszym stanie.

Natomiast trzecie z nich, a chronologicznie czwarte ciało, zachowało się najlepiej ze wszystkich. Należało ono do 16-latka, który żył w czasach panowania Achemenidów (550-330 lat p.n.e.). Posiadał on m.in. metalowy nóż z kościaną rękojeścią czy metalowy pierścień. Próbę czasu przetrwało również jego ubranie oraz buty.

Ostatnie dwa ciała znaleziono w 2007 roku. Pierwsze, co ciekawe, posiadało w sobie jaja tasiemca - jest to najwcześniejszy odkryty przypadek tego pasożyta w starożytnym Iranie. Natomiast drugie z nich nie zostało wydobyte ze względu na jego delikatność i potencjalne uszkodzenia z tym związane.

Warto dodać, że zidentyfikowano również kości co najmniej dwóch innych osób wśród szczątek, które wcześniej uważano za należące do wyżej wymienionej szóstki.

Solne mumie nr 3, 4 i 5 wraz z ich dobytkiem mają zostać wkrótce odrestaurowane w ramach współpracy między irańskimi organizacjami chroniącymi zabytki a Uniwersytetem Ruhry w Bochum oraz frankfurckim Muzeum Archeologicznym - zapowiedziano w sobotę.

Zobaczymy, jakie tajemnice skrywają jeszcze zakonserwowane w soli ludzkie zwłoki.

Mateusz Zajega

***Zobacz także***

Zaginione miejsca: Tajemnice Missisipimateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas