Wenus "szpiegowana" od lat przez dwa ziemskie satelity
Naukowcy odkryli, że dwa japońskie satelity meteorologiczne Himawari-8 i Himawari-9, które zaprojektowano do badań pogodowych Ziemi, od lat "szpiegowały" Wenus. Statki zbierały informacje z sąsiedniej planety, choć zaprojektowano je w innym celu. Taka sytuacja ma miejsce od blisko dekady.

Ziemia obserwowana jest przez mnóstwo satelitów. Co ciekawe, wybrane z nich "spoglądają" również ukradkiem w kierunku innych ciał niebieskich w Układzie Słonecznym. Naukowcy odkryli, że od blisko dekady Wenus jest "szpiegowana" przez dwa satelity pogodowe. Jak to możliwe?
Satelity pogodowe z Japonii szpiegują Wenus od prawie 10 lat
Naukowcy dokonali odkrycia przypadkiem. Satelity Himawari-8 i Himawari-9 to japońskie statki zaprojektowane do monitorowania burz oraz wzorców klimatycznych na Ziemi. Okazuje się jednak, że skanują również większe obszary i najpierw uczeni zauważyli, że w danych są zdjęcia Księżyca. Postanowiono im się przyjrzeć.
Podczas tych badań księżycowych znaleźliśmy w zbiorach danych również inne ciała Układu Słonecznego, a mianowicie Merkurego, Wenus, Marsa i Jowisza. Interesowało nas, jakie zjawiska tam zarejestrowano
Okazało się, że Himawari-8 i Himawari-9 to satelity, które szpiegują Wenus od blisko dekady. Naukowcy wykorzystali algorytmy związane z precyzyjnym lokalizowaniem, co pozwoliło im na wyodrębnienie danych zebranych z sąsiedniej planety.
Dane zebrane z Wenus mają wielką wartość naukową
Uzyskane dane okazały się być bardzo cenne. Mimo tego, że japońskie satelity nie zostały zaprojektowane do badania sąsiedniej planety. Himawari zarejestrowały m.in. jeden z najdłuższych wielopasmowych zapisów podczerwieni Wenus, jakie kiedykolwiek zebrano. W nich naukowy doszukali się zmian w temperaturach w szczytowych partiach chmur oraz oznaki zjawisk zwanych falami termicznymi i falami Rossby'ego.
Oba rodzaje fal są kluczowe dla transportu ciepła i pędu przez atmosferę Wenus. Śledzenie tych zmian w czasie pomaga nam lepiej zrozumieć dynamikę atmosfery planety, zwłaszcza że inne dane, takie jak prędkość wiatru i współczynnik odbicia chmur, wykazały wahania, które zachodzą na przestrzeni kilku lat
Himawari-8 oraz Himawari-9 to satelity, które zostały wystrzelone w kosmos (odpowiednio) w 2014 i 2016 r. Przy okazji wiadomo, że naukowcy już pracują nad wydobyciem danych o innych obiektach Układu Słonecznego, które następnie będą analizowane.