Wszyscy mamy je w domu. Mogą zwiększać ryzyko cukrzycy
Chemikalia, które znajdują się w niemal każdym domu, mogą mieć związek z rozwojem cukrzycy typu 2. A przynajmniej tak wynika z najnowszych badań zespołu naukowców z Mount Sinai w Nowym Jorku, którzy wzięli pod lupę tzw. wieczne chemikalia, czyli PFAS - per- i polifluoroalkilowe związki chemiczne obecne m.in. w opakowaniach żywności, wodoodpornej odzieży, kosmetykach, a także w nieprzywierających garnkach.

Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną i próbki krwi od 360 osób, aby po raz kolejny sprawdzić, jak PFAS wpływają na nasze zdrowie. Wyniki były jednoznaczne - osoby z ich wyższym poziomem miały do 31 proc. większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Związki te mogą zakłócać kluczowe procesy metaboliczne, w tym biosyntezę aminokwasów i metabolizm leków, a więc bezpośrednio wpływać na regulację poziomu cukru we krwi.
PFAS to syntetyczne chemikalia odporne na ciepło, tłuszcz, wodę i plamy, obecne w niezliczonych produktach codziennego użytku. Ponieważ trudno się rozkładają, kumulują się w środowisku i w naszych ciałach
Cukrzyca to nie tylko dieta i geny
Do tej pory wśród zagrożeń związanych z PFAS mówiło się głównie o nowotworach, uszkodzeniach układu odpornościowego oraz problemach reprodukcyjnych, ale coraz więcej wskazuje także na ich związek z chorobami metabolicznymi. "Coraz więcej dowodów sugeruje, że PFAS to czynnik ryzyka otyłości, chorób wątroby i cukrzycy" - dodaje dr Damaskini Valvi, współautorka badania.
Czas na zmiany. PFAS do kosza
Istnienie związku między PFAS a cukrzycą sugerowały już zresztą wcześniejsze prace, m.in. te prowadzone przez Harvard, jednak badanie z Mount Sinai jako jedno z pierwszych analizuje, jak te chemikalia zaburzają konkretne ścieżki metaboliczne w zróżnicowanej populacji miejskiej.
Wyniki badania pojawiają się zaś w nieprzypadkowym momencie, bo trwają właśnie międzynarodowe negocjacje nad traktatem ONZ dotyczącym ograniczenia plastiku i toksycznych dodatków chemicznych. Kilka państw, zwłaszcza w Unii Europejskiej, już ogłosiło restrykcje dotyczące PFAS w produktach codziennego użytku.