Czesław Bojarski: Zapomniany geniusz fałszu

Czesław Bojarski ze swoimi wspólnikami
Czesław Bojarski ze swoimi wspólnikamiWydawnictwo Znak

Wpadka

Awers stufrankowego banknotu
Awers stufrankowego banknotuWikipediamateriały prasowe

Po nitce do kłębka

Odkładając lupę, ekspert głęboko odetchnął. Zdał sobie sprawę z dwóch rzeczy: po pierwsze, banknoty rzeczywiście były sfałszowane. Po drugie, nigdy w swej karierze nie zetknął się z tak doskonałymi podróbkami.
Jedna rzecz nie dawała im jednak spokoju: Dowgierd, podobnie jak Alexis, prowadził tryb życia, który nie za bardzo korespondował z jego ograniczonymi zarobkami
O jego polskim życiu nie wiemy za wiele. Czesław Jan Bojarski urodził się w październiku 1912 r. w Łańcucie, jeszcze w zaborze austriackim. Szybko stracił matkę. W wolnej Polsce ukończył szkołę powszechną, gimnazjum i zdał maturę.
Rewers banknotu stufrankowego
Rewers banknotu stufrankowegoWikipediamateriały prasowe

Bankrut wynalazca

Jak sam potem obliczał, do czasu nowej stufrankówki wyprodukował podróbki warte ok. 300 mln starych franków

Polak potrafi (fałszować)

"Terre et mer" - stary francuski banknot o nominale pięciu tysięcy franków
"Terre et mer" - stary francuski banknot o nominale pięciu tysięcy frankówmateriały prasowe
Było absolutnie zabronione upłynnianie pieniędzy w tym samym miejscu. Zawsze trzeba było wybierać inny urząd.

Prawie jak gang Olsena

"Przekręt" Patryka Pleskota
"Przekręt" Patryka PleskotaWydawnictwo Znak
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?