Król Artur bez stołu

Opowieści o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu inspirowały wielu badaczy. Najnowsze hipotezy i odkrycia ukazują tę legendę w nowym świetle.

Według źródeł historycznych, król Artur Pendragon poległ ok. 537
Według źródeł historycznych, król Artur Pendragon poległ ok. 537East News

Artur, syn Uthera

Mit założycielski

Amfiteatr jak stół

Nie stół, a miejsce zebrań

- Z pierwszy ustaleń na temat odkrycia w Chester wynika, że Okrągły Stół nie musiał być stołem, jako takim, tylko miejscem zebrań - wyjaśnia dr Gidlow. - Najdawniejsze informacje na temat Artura pochodzą z VI stulecia, z zapisków mnicha imieniem Gildas. Są tam również wzmianki o tzw. Mieście Legionów i sanktuarium znajdującym się w jego obrębie. Nie ulega wątpliwości, że Miasto Legionów, to Chester, a amfiteatr był miejscem zebrań dworu Artura, jego legendarnym Okrągłym Stołem.

Tajemnicze sanktuarium

- Archeolodzy przebadali wnętrze King's Knot za pomocą urządzeń od teledetekcji geofizycznej - wyjaśnia historyk John Harrison, przewodniczący SLHS, który zainicjował ten projekt. - Wyniki badań dowodzą, że obecny kopiec powstał na miejscu starszego, co rzuca nowe światło na tradycyjne opowieści i wskazuje, że Okrągły Stół króla Artura mógł znajdować się w tej okolicy. Możemy przypuszczać, że właśnie na tym kopcu o geometrycznym kształcie król Artur zbierał swoich rycerzy. Trzeba przyznać, że Okrągły Stół króla Artura od stuleci łączono z King's Knot. Już w 1375 r. szkocki poeta John Barbour zapisła, że Okrągły Stół mieścił się na południe od Stirling Castle. Później, w roku 1478, William z Worcester odnotował, że "Okrągły Stół króla Artura przechowywano w Stirling Castle". Także Sir David Lindsay, szkocki pisarz, zapisał w 1529 roku, że Stirling Castle słynie z pięknej kaplicy i Okrągłego Stołu.

A jednak stół?

Tadeusz Oszubski

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas