Król Artur bez stołu
Opowieści o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu inspirowały wielu badaczy. Najnowsze hipotezy i odkrycia ukazują tę legendę w nowym świetle.
Artur, syn Uthera
Mit założycielski
Amfiteatr jak stół
Nie stół, a miejsce zebrań
- Z pierwszy ustaleń na temat odkrycia w Chester wynika, że Okrągły Stół nie musiał być stołem, jako takim, tylko miejscem zebrań - wyjaśnia dr Gidlow. - Najdawniejsze informacje na temat Artura pochodzą z VI stulecia, z zapisków mnicha imieniem Gildas. Są tam również wzmianki o tzw. Mieście Legionów i sanktuarium znajdującym się w jego obrębie. Nie ulega wątpliwości, że Miasto Legionów, to Chester, a amfiteatr był miejscem zebrań dworu Artura, jego legendarnym Okrągłym Stołem.
Tajemnicze sanktuarium
- Archeolodzy przebadali wnętrze King's Knot za pomocą urządzeń od teledetekcji geofizycznej - wyjaśnia historyk John Harrison, przewodniczący SLHS, który zainicjował ten projekt. - Wyniki badań dowodzą, że obecny kopiec powstał na miejscu starszego, co rzuca nowe światło na tradycyjne opowieści i wskazuje, że Okrągły Stół króla Artura mógł znajdować się w tej okolicy. Możemy przypuszczać, że właśnie na tym kopcu o geometrycznym kształcie król Artur zbierał swoich rycerzy. Trzeba przyznać, że Okrągły Stół króla Artura od stuleci łączono z King's Knot. Już w 1375 r. szkocki poeta John Barbour zapisła, że Okrągły Stół mieścił się na południe od Stirling Castle. Później, w roku 1478, William z Worcester odnotował, że "Okrągły Stół króla Artura przechowywano w Stirling Castle". Także Sir David Lindsay, szkocki pisarz, zapisał w 1529 roku, że Stirling Castle słynie z pięknej kaplicy i Okrągłego Stołu.
A jednak stół?
Tadeusz Oszubski