Kto jej nie lubi? Zajadali się nią nawet dawno temu w Pompejach

Archeolodzy pracujący w starożytnym mieście Pompeje odkryli bezcenny fresk przedstawiający martwą naturę oraz coś, co do złudzenia przypomina kawałek pizzy. Fresk jest bardzo dobrze zachowany, kolory nie straciły intensywności.

Starożytny obraz przodka pizzy

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w Pompejach odkryli 2000-letni fresk przedstawiający martwą naturę, półmisek pokryty jedzeniem i coś, co do złudzenia przypomina pizzę - to prawdopodobnie jakiś rodzaj rzymskiego płaskiego chleba, najpewniej mensa.  

Mensa, jak już wspomnieliśmy wyżej, jest rodzajem rzymskiego płaskiego chleba, który służył zarówno jako jedzenie, jak i rodzaj jadalnego półmiska, na którym układano inne jedzenie w starożytnych Pompejach. 

Reklama

Do tradycyjnej pizzy trochę chlebkowi brakuje, nie ma na niej chociażby pomidorów czy mozzarelli.  Jednak według analizy archeologicznej, to, co przedstawiono na ścianie starożytnego pompejskiego domu, mogło być odległym przodkiem pizzy.  

Na płaskim chlebie można zauważyć owoce, prawdopodobnie granaty i daktyle oraz przyprawy bądź rodzaj pesto przedstawionego jako żółte i ochrowe kropki. Obok znajdują się owoce oraz girlanda z żółtych owoców.  

Wykopaliska w Pompejach

Na obszarach zniszczonych przez Wezuwiusza odkryto około 300 takich przedstawień, często odnoszących się zarówno do sfery sacrum, jak i gościnności. Odkryty niedawno fresk zadziwia nie tylko ukazanym obrazem jedzenia, ale również intensywnością i wysoką jakością wykonania.  

Takie obrazy są wyrazem greckiej tradycji gościnności wywodzącej się z okresu hellenistycznego datowanego na III-I wiek p.n.e. Fresk został odkryty w atrium domu w Insula 10, Regio IX, na którym obecnie prowadzone są prace wykopaliskowe. Atrium zostało oczyszczone z materiałów pozostawionych po wykopaliskach prowadzonych w XIX wieku. Insula obejmuje obszar około 3200 metrów kwadratowych, czyli prawie cały obszar na wschód sąsiadujący ze starożytnym miastem.  

Pompeje leżą 24 kilometry na południowy wschód od współczesnego Neapolu we Włoszech, który uważany jest za współczesną kolebkę pizzy. Dzięki odkrytym freskom naukowcy wiele dowiedzieli się na temat kultury oraz życia rzymskiej klasy średniej.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pompeje | wezuwiusz | archeologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy