Reklama

Muzeum Lotnictwa Polskiego. Nowa jakość ekspozycji

W dawnych garażach została zorganizowana nowa wystawa opowiadająca historię powstania muzeum /Sławek Zagórski /INTERIA.PL

Reklama

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie jest jedną z najlepszych tego typu instytucji na świecie. Po ostatnim remoncie, ekspozycja została wyniesiona na niespotykany dotychczas poziom. Interia.pl jest jednym z patronów przedsięwzięcia.

Zwiedzanie można zacząć od wystawy umiejscowionej w historycznym Hangarze Głównym, wybudowanym w latach 1929-31. Został on kompleksowo wyremontowany i rozbudowany o wewnętrzną antresolę, ułatwiającą oglądanie statków powietrznych wyeksponowanych na trzech poziomach.

Zebrane w nim eksponaty obejmują historyczne tło rozwoju lotnictwa wojskowego od lat 20. do drugiej połowy lat 50. XX w. Na ekspozycji znajduję się nie tylko same statki powietrzne, ale również są pokazane skomplikowane losy polskich lotników i inżynierów lotniczych, którzy wnieśli wkład w rozwój światowego lotnictwa.

Reklama

Do szczególnych atrakcji zaliczyć można zwiedzanie wnętrz dwóch legendarnych samolotów - Junkersa Ju-52 i licencyjnej radzieckiej wersji Douglasa C-47 Skytrain - Lisunow Li-2, a także możliwość skorzystania z symulatorów i spróbować latania małym samolotem przedwojennym, zasiąść za sterami myśliwca MiG-21PFM i sprawdzić się w walce z niemieckimi myśliwcami na symulatorze stanowiska strzelca pokładowego amerykańskiego bombowca B-17.

W hangarze znalazło się także miejsce na mini kino, w którym można zasiąść w fotelach lotniczych, a także kawiarnię - Aerocafe.

Magazyny historii

Od lat dawne garaże i silnikownia przesiąknięte były zapachem smarów i nafty lotniczej. Została tam zorganizowana wystawa "Magazyny historii" - zaaranżowana w konwencji bocznicy kolejowej, czyli miejsca, gdzie jej najcenniejsze eksponaty zostały odnalezione w 1945 roku.

- Muzealia lotnicze o światowej i ponadczasowej wartości zostały jedynie odkurzone i wstępnie zabezpieczone, tak by wzbudzić uczucie przebywania z historią poprzez oryginalny stan zachowania muzealiów, a nie tylko ich prezentacje jako odnowionych maszyn z "tamtych lat" - tłumaczy Krzysztof Mroczkowski - kurator i pomysłodawca wystawy, a zarazem wicedyrektor Muzeum.

Wizyta w "Metamuzeum" to niepowtarzalna okazja do zabawy w lotnictwo. We wspomnianej "Silnikowni" można zobaczyć największą w Europie, jeśli nie na świecie kolekcję napędów lotniczych, z kolei odwiedzając "Archeologię lotnictwa" można stanąć oko w oko z muzealiami pozyskanymi drogą wykopalisk archeologicznych z miejsc katastrof lotniczych. W tym dwie sale są przeznaczone na wydobyty z dna Bałtyku wrak samolotu torpedowo-bombowego A-26 Havoc.

Tu uwaga, gdyż na wystawie prezentowane są treści drastyczne.

"Rewaloryzacja zespołu zabytkowych budowli inżynieryjnych dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny wraz z adaptacją na potrzeby Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie" wartej ponad 19000 000PLN sfinansowanej ze środków Unii Europejskiej, Województwa Małopolskiego i samego Muzeum.

Wystawa zostanie udostępniona zwiedzającym od dnia 16 marca 2021 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy