Muzeum w Ostródzie otrzymało skarb. Znalazł go lokalny odkrywca
Muzeum w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie) wzbogaciło się o niewielki, ale cenny skarb. Do placówki trafiło 13 wczesnośredniowiecznych monet, które zostały znalezione w lesie przez lokalną grupę poszukiwawczą.
Muzeum w Ostródzie poinformowało o przekazaniu do placówki niewielkiego depozytu 13 monet i siekańców monet z okresu wczesnego średniowiecza (XI w.). Skarb został znaleziony przez członka lokalnej Iławskiej Grupy Poszukiwawczej. Znajdował się w okolicach Iławy.
Ostróda: Do muzeum trafił skarb znaleziony w okolicach Iławy
Choć skarb może nie jest wielki, to dla muzeum okazał się wyjątkowo cenny. Placówka poinformowała, że lokalizacja skarbu w bardzo ciekawy sposób wpisuje się w rozpoznaną strukturę osadniczą mikroregionu południowego Jezioraka.
Mamy tam m.in. grodzisko pruskie z XI-XII w., sieć osad otwartych, różnego rodzaju umocnienia ziemne, które są przypisywane Prusom. Ten skarb uzupełnia naszą wiedzę o aktywności osadniczej tej strefy.
W większości są to denary krzyżowe z XI w. Jeden z siekańców to fragment brakteatu księcia pomorskiego Sambora, datowany na XIII w., jak poinformował serwis Nauka w Polsce PAP.
Skarb ukryty był w lesie
Odkrywcą monet jest Jacek Drozdowski z Iławskiej Grupy Poszukiwawczej. W rozmowie z PAP powiedział, że na wczesnośredniowieczne monety trafił w lesie podczas jednej z weekendowych wypraw grupy. Znalazł je przy użyciu detektora metali.
Monety znajdowały się na wzniesieniu, na głębokości około 15 cm. Takie znalezisko to rzadkość na naszych terenach, a dla mnie oczywiście wielka duma i radość.
Przyznał także, że bardzo chciałby, żeby wszystkie znajdowane przez grupę artefakty mogły znaleźć się w wyczekiwanym przez wszystkich lokalnym muzeum w Iławie.
Grupa jest bardzo aktywna w poszukiwaniach. Już wcześniej przekazali do muzeum m.in. sestercję cesarza Antoninusa Piusa (138-161), rzymską fibulę i denary, szelągi krzyżackie, zabytki z czasów wojen napoleońskich, a także skarb składający się z dziesięciu monet z przełomu XVII i XVIII w. oraz pozłacanego pierścienia.
Wszystkie poszukiwania grupy prowadzone są legalnie za zgodą konserwatora zabytków, a w tym przypadku również właściciela terenu, czyli nadleśnictwa Iława.
To niejedyny skarb, jaki otrzymało muzeum
W bieżącym roku placówka wzbogaciła się nie tylko o znalezione 13 monet. Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne "Salla" przekazało dwa tłoki pieczętne (jeden z początku XX wieku należał do ostródzkiego notariusza, drugi najprawdopodobniej wykonany został w okresie późnego średniowiecza), a Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze "Pogranicze" niewielką siekierkę z brązu (związaną z początkami epoki brązu w tym regionie, który należy datować na I połowy II tys. p.n.e.). Muzeum pozyskało również dawne pocztówki.