Naukowcy zrekonstruowali styl życia i twarz anglosaskiej nastolatki

Naukowcom udało się zrekonstruować twarz 16-letniej kobiety pochowanej w VII wieku w pobliżu Cambridge w Wielkiej Brytanii. Dzięki analizie czaszki udało się odtworzyć rzeczywisty wygląd jej twarzy. Dowody wskazują na to, że dziewczyna przeprowadziła się do Anglii z Europy Środkowej.

Naukowcom udało się zrekonstruować wygląd 17-letniej dziewczyny pochowanej w VII wieku
Naukowcom udało się zrekonstruować wygląd 17-letniej dziewczyny pochowanej w VII wieku123RF/PICSEL

Zrekonstruowano twarz tajemniczej kobiety z VII wieku

Grób tajemniczej kobiety został odkryty już w 2012 roku przez Cambridge Archaeological Unit w Trumpington Meadows na południowych krańcach Cambridge. W grobie znajdował się również sławny krzyż The Trumpington Cross. Specjalista medycyny sądowej Hew Morrison przeanalizował dokładnie czaszkę kobiety i na jej podstawie stworzył podobiznę kobiety.

Analiza DNA wykazała, że kobieta wykazuje cechy rasy kaukaskiej, o czym świadczy również głębokość tkanek. Udało się również odczytać kolor jej oczu oraz włosów, a uzyskany obraz dotyczy wyglądu na krótko przed jej śmiercią, która nastąpiła w wieku 16 lat. Sugeruje to, że kobieta przeniosła się do Anglii z pobliża być może Alp bądź południowych Niemiec.

Interesujące było obserwowanie, jak rozwija się jej twarz. Jej lewe oko było nieco niżej, około pół centymetra niż jej prawe oko. Byłoby to dość zauważalne w życiu.

Analiza wykazała, że prawdopodobnie emigrowała

Bioarcheolodzy przeprowadzili analizę izotopową kości kobiety, która wykazała, że po przeprowadzce udział białka w jej diecie zmniejszył się o znaczną ilość, co nastąpiło już pod koniec jej życia, w związku z czym naukowcy przypuszczają, że nie żyła długo po przeprowadzce. Okres między jej migracją a pochówkiem w pobliżu Cambridge był tragicznie krótki.

Była dość młodą dziewczyną, kiedy przeprowadziła się, prawdopodobnie z części południowych Niemiec, w pobliżu Alp, do bardzo płaskiej części Anglii. Prawdopodobnie była bardzo chora i przebyła długą drogę do zupełnie nieznanego miejsca - nawet jedzenie było inne. To musiało być przerażające.

Wcześniejsze analizy wykazały, że młoda kobieta prawdopodobnie cierpiała na jakąś chorobę, jednak naukowcy nie są do końca pewni, co to było, a przyczyna jej śmierci pozostaje nieznana. Co więcej, została pochowana w bardzo wystawny sposób. Leżała na drewnianym rzeźbionym łożu, ubrana w piękne szaty, ze złotym, bogato zdobionym krzyżem.

Wystawny pochówek świadczy o jej wysokiej pozycji

Sposób pochowku wskazuje na to, że była co najmniej członkiem arystokracji, jeżeli nie rodziny królewskiej. W Wielkiej Brytanii odkryto do tej pory jedynie osiemnaście tego typu pochówków. Jeżeli zaś chodzi o krzyż, najbardziej znanym przykładem takiego znalezisko jest krzyż znaleziony w trumnie św. Cuthberta.

Musiała wiedzieć, że jest ważna i musiała to nieść na swoich barkach. Jej wyniki izotopowe odpowiadają wynikom dwóch innych kobiet, które podobnie pochowano na łóżkach w tym okresie w Cambridgeshire. Czy były to oblubienice polityczne, a może oblubienice Chrystusa? Fakt, że jej dieta zmieniła się po przybyciu do Anglii, sugeruje, że jej styl życia mógł się znacznie zmienić.

Według naukowców wyniki analiz sugerują, że jakaś elitarna grupa kobiet przemieszczała się z górzystego obszaru Europy kontynentalnej do Cambridge prawdopodobnie w trzeciej ćwierci VII wieku. Niemcy są bardzo wiarygodne ze względu na występującą tam tradycję pochówku w łóżku.

Wygląd krzyża, powiązany z duchownymi chrześcijańskimi oraz wygląd wczesnego chrześcijaństwa anglosaskiego sugeruje, że ruch tych kobiet związany był z sieciami paneuropejskimi elitarnych kobiet, które były mocno zaangażowane we wczesny Kościół.

Nie czas tracić ducha: Żołnierz po amputacji wraca na linię frontu w UkrainieDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas