Naukowcy zrekonstruowali styl życia i twarz anglosaskiej nastolatki

Naukowcom udało się zrekonstruować twarz 16-letniej kobiety pochowanej w VII wieku w pobliżu Cambridge w Wielkiej Brytanii. Dzięki analizie czaszki udało się odtworzyć rzeczywisty wygląd jej twarzy. Dowody wskazują na to, że dziewczyna przeprowadziła się do Anglii z Europy Środkowej.

Zrekonstruowano twarz tajemniczej kobiety z VII wieku

Grób tajemniczej kobiety został odkryty już w 2012 roku przez Cambridge Archaeological Unit w Trumpington Meadows na południowych krańcach Cambridge. W grobie znajdował się również sławny krzyż The Trumpington Cross. Specjalista medycyny sądowej Hew Morrison przeanalizował dokładnie czaszkę kobiety i na jej podstawie stworzył podobiznę kobiety.  

Analiza DNA wykazała, że kobieta wykazuje cechy rasy kaukaskiej, o czym świadczy również głębokość tkanek. Udało się również odczytać kolor jej oczu oraz włosów, a uzyskany obraz dotyczy wyglądu na krótko przed jej śmiercią, która nastąpiła w wieku 16 lat. Sugeruje to, że kobieta przeniosła się do Anglii z pobliża być może Alp bądź południowych Niemiec. 

Analiza wykazała, że prawdopodobnie emigrowała

Reklama

Bioarcheolodzy przeprowadzili analizę izotopową kości kobiety, która wykazała, że po przeprowadzce udział białka w jej diecie zmniejszył się o znaczną ilość, co nastąpiło już pod koniec jej życia, w związku z czym naukowcy przypuszczają, że nie żyła długo po przeprowadzce. Okres między jej migracją a pochówkiem w pobliżu Cambridge był tragicznie krótki

Wcześniejsze analizy wykazały, że młoda kobieta prawdopodobnie cierpiała na jakąś chorobę, jednak naukowcy nie są do końca pewni, co to było, a przyczyna jej śmierci pozostaje nieznana. Co więcej, została pochowana w bardzo wystawny sposób. Leżała na drewnianym rzeźbionym łożu, ubrana w piękne szaty, ze złotym, bogato zdobionym krzyżem.  

Wystawny pochówek świadczy o jej wysokiej pozycji

Sposób pochowku wskazuje na to, że była co najmniej członkiem arystokracji, jeżeli nie rodziny królewskiej. W Wielkiej Brytanii odkryto do tej pory jedynie osiemnaście tego typu pochówków. Jeżeli zaś chodzi o krzyż, najbardziej znanym przykładem takiego znalezisko jest krzyż znaleziony w trumnie św. Cuthberta.  

Według naukowców wyniki analiz sugerują, że jakaś elitarna grupa kobiet przemieszczała się z górzystego obszaru Europy kontynentalnej do Cambridge prawdopodobnie w trzeciej ćwierci VII wieku. Niemcy są bardzo wiarygodne ze względu na występującą tam tradycję pochówku w łóżku.  

Wygląd krzyża, powiązany z duchownymi chrześcijańskimi oraz wygląd wczesnego chrześcijaństwa anglosaskiego sugeruje, że ruch tych kobiet związany był z sieciami paneuropejskimi elitarnych kobiet, które były mocno zaangażowane we wczesny Kościół.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | Średniowiecze | odkrycia naukowe | naukowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy