Nowe tajemnice Wielkiego Muru Chińskiego odkryte w trzcinie

Marcin Jabłoński

Marcin Jabłoński

Aktualizacja

Archeolodzy zbadali materiały organiczne użyte do budowy Wielkiego Muru Chińskiego. Nieoczekiwanie znaleźli w nich znacznie więcej historycznych danych, niż się spodziewali. Pozwoliło im to na poznanie tajemnic jednej z największych budowli w historii ludzkości.

Międzynarodowa grupa archeologów wykorzystała nie używane wcześniej techniki do poznania tajemnic Wielkiego Muru Chińskiego
Międzynarodowa grupa archeologów wykorzystała nie używane wcześniej techniki do poznania tajemnic Wielkiego Muru Chińskiego123RF/PICSEL
Międzynarodowa grupa archeologów wykorzystała nie używane wcześniej techniki do poznania tajemnic Wielkiego Muru Chińskiego
Międzynarodowa grupa archeologów wykorzystała nie używane wcześniej techniki do poznania tajemnic Wielkiego Muru Chińskiego123RF/PICSEL

  • Archeolodzy postanowili zbadać skład chemiczny trzciny, rosnącej przy starożytnych sekcjach Wielkiego Muru Chińskiego.
  • Po raz pierwszy wykorzystali do tego specjalne techniki z zakresu biochemii, pozwalając na zobaczenie zmian środowiskowych w starożytnej historii.
  • Badania pozwoliły poznać część tajemnic Wielkiego Muru Chińskiego oraz zobaczyć zmiany klimatyczne lokalnych regionów wokół konstrukcji.

Badania nad tajemnicami Wielkiego Muru Chińskiego

Wielki Mur Chiński to jedna z najbardziej fascynujących budowli na świecie, skrywająca wiele tajemnic. Jednymi z nich są znaczne przebudowy niektórych sekcji. Archeolodzy wiedzą, że tak wielka konstrukcja była budowana przez wieki i w tym czasie jej koncepcja była często zmieniana, a różne sekcje naprawiano z użyciem nowych materiałów i technik.

Międzynarodowa grupa archeologów z Chin, USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii postanowiła poznać część możliwych sekcji, które zostały przebudowane. Zbadali oni starożytne szczepy nasion trzciny, które można znaleźć w obrębie Wielkiego Muru Chińskiego. Są one niemal identyczne z tymi wykorzystanymi podczas budowy konstrukcji.

Do swoich badań archeologicznych postanowili wykorzystać kombinacje technik chromatograficznych i analizy izotopowej. Był to pierwszy przypadek użycia takich metod w badaniach nad historią Muru Chińskiego. Chromatografia to proces rozkładu materiału na jego części składowe poprzez rozpuszczenie go w płynnym rozpuszczalniku i przeprowadzenie przez układ, który wychwyci i rozdzieli jego składniki. Natomiast analiza izotopowa pozwala na sprawdzenie związków zarówno organicznych, jak i nieorganicznych na poziomie molekularnym.

Archeolodzy dzięki nowym technikom byli w stanie zobaczyć, historyczne zmiany środowiskowe i klimatyczne, wpływające na zawartość trzciny użytej do budowy Muru. Mając dokładny skład budulca, archeolodzy rozpoznali luki w sekcjach konstrukcji, które musiały zostać przebudowane. Głównie chodzi tu o części Muru i znajdujących się wokół niego fortec z okresu Walczących Państw (475-221 p.n.e.).

Dalsze zastosowanie badań na innych budowlach

Według grupy archeologów ich badania mogą otworzyć nowe możliwości szerszego zastosowania technik biochemii w badaniach archeologicznych. Dzięki nim można przeanalizować budulec innych wielkich budowli na całym świecie m.in. egipskich Piramid. To może pokazać ich tajemnice jak w przypadku Wielkiego muru Chińskiego. Co więcej, wykorzystanie technik chromatograficznych i analizy izotopowej pozwala lepiej poznać zmiany środowiskowych w historii, powstałych przez działalność człowieka.

Biblioteka niezłomna. Ukraińcy mają miejsce, w którym czuć normalnośćAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas