Odkryli nieznane plemię z Teksasu. Robiło instrumenty z ludzkich kości
Zespół naukowców Augusta University odkrył, że starożytne plemię zamieszkujące niegdyś południowy Teksas tworzyło instrumenty muzyczne z przetworzonych ludzkich kości. Jedno z najbardziej szokujących znalezisk to muzyczna tarka wykonana z ludzkiej kości ramiennej - wykorzystywana najpewniej w rytuałach o nieznanym znaczeniu.

Nowatorskie badanie ujawniło dowody sugerujące, że starożytne niezidentyfikowane plemię zamieszkujące niegdyś południowe wybrzeże Teksasu konstruowało instrumenty muzyczne z przetworzonych ludzkich kości. Odkrycie rzuca nowe światło na praktyki kulturowe tych prehistorycznych społeczności nadbrzeżnych oraz możliwe powiązania z bardziej złożonymi cywilizacjami centralnego Meksyku.
Jedna z kości ramiennych została przekształcona w omichicahuaztli, czyli muzyczną tarkę. To rzadka i intrygująca wskazówka mogąca świadczyć o kontakcie z mezoamerykańskimi tradycjami religijnymi
Muzyczna tarka z kości ramiennej. Wpływ Azteków?
Artefakt przypomina omichicahuaztli, znany z azteckich rytuałów instrument używany podczas pogrzebów królów i wojowników. Podobne znaleziska występowały wcześniej głównie w regionach centralnego Meksyku. Wersja znaleziona w Teksasie ozdobiona była 29 wyrytymi nacięciami służącymi do wydobywania dźwięków oraz zygzakowatymi ornamentami, które nadawały jej także estetyczną wartość.
Ludzkie szczątki jako materiał
Autor badania podkreśla, że w analizowanych społecznościach kontakt z ludzkimi szczątkami nie był traktowany jako tabu. Choć nie ma dowodów na rytualny kanibalizm, istnieją opisy hiszpańskich odkrywców, m.in. Álvara Núñeza Cabeza de Vaca, który wspominał o rytuałach związanych z piciem spopielonych kości świętych mężów.
Oferuję kilka możliwych interpretacji tych artefaktów - mogą być świadectwem kultu przodków, trofeów wojennych lub wpływu religii mezoamerykańskich
W badaniu przeanalizowano 29 artefaktów z późnego okresu prehistorycznego (1300-1528 n.e.), z czego większość wykonano z kości udowych i ramiennych, a dwa z żeber. Do ich wytwarzania używano wymagającej precyzji i wiedzy techniki "nacięcia i złamania".
Odkrycie opublikowano w prestiżowym International Journal of Osteoarchaeology, gdzie naukowcy podkreślają też, że chociaż to pierwszy taki przypadek w rejonie południowego Teksasu, to nie wykluczają, że dalsze badania przyniosą kolejne artefakty świadczące o kontaktach międzykulturowych na długo przed przybyciem Europejczyków.