Odkryto serię pochówków sprzed tysięcy lat. Są nietypowe
Podczas prac archeologicznych w Dijon we Francji archeolodzy odnaleźli nietypowe pochówki, które liczą ponad 2 tys. lat. Rzadko spotykany sposób ułożenia zmarłych, forma pochówku oraz przemyślane rozlokowanie grobów sprawiają, iż odkrycie uznano za wyjątkowe. Co jeszcze udało się ustalić ?
Wykopaliska we Francji. Odkryto trzynaście nietypowych pochówków
Podczas wykopalisk związanych z koniecznością przebudowy szkoły w mieście Dijon, położonym na wschodzie Francji, archeolodzy odkryli wiele pozostałości pochodzących z okresu od starożytności po czasy współczesne.
Wśród znalezisk jest jedno, które szczególnie mocno zaintrygowało naukowców - to seria "dziwnych" pochówków. Pochodzą z epoki żelaza (okres lateński) i wyróżniają się rzadko spotykanymi w tych rejonach cechami, wskazuje Francuski Narodowy Instytut Archeologii Prewencyjnej (INRAP).
Rzadko spotykane siedzące pochówki sprzed ponad 2 tys. lat
Ciała złożono do okrągłych dołów o średnicy około metra. Pochówki rozmieszczono w równych odstępach jeden od drugiego, tworząc prostą linię biegnącą z południa na północ. Wszystkie szczątki należą do dorosłych, którzy zostali pogrzebani w identyczny sposób: siedząc, plecami do wschodnich ścian, zwróceni twarzą na zachód.
Ramiona pochowanych zostały ułożone wzdłuż tułowia, a dłonie znajdowały się w pobliżu miednicy. Ich nogi były z kolei mocno zgięte, aby dopasować osobę do kształtu grobu. Ponadto przy szkieletach nie odnaleziono żadnych przedmiotów osobistych ani ozdób. Wyjątek stanowi jeden kamienny naramiennik, datowany na okres 300-200 p.n.e., co pozwoliło ustalić, że są to pochówki galijskie.
Badacze wskazują na dobry stan zachowania szczątków oraz wyjątkowość znaleziska w kontekście nietypowego rozmieszczenia grobów, oraz ułożenia zmarłych. INRAP wskazuje przy tym, że to ważne odkrycie, bo tylko kilkanaście stanowisk archeologicznych z okresu lateńskiego we Francji i Szwajcarii ujawnia około pięćdziesięciu "siedzących" zmarłych, w pobliżu siedlisk arystokratycznych, a nawet sanktuariów lub miejsc kultu, z dala od nekropolii.
Pochowani cieszyli się wysokim statusem społecznym? To nie koniec badań
Patrząc na wszystkie cechy pochówków, badacze podejrzewają, że spoczęli tu ludzie o wysokim statusie społecznym, członkowie panujących rodzin, wojownicy, jednostki powiązane ze sferą polityczną lub religijną, etc.
- Nie da się zaprzeczyć, że mamy do czynienia z jednostkami o szczególnej pozycji społecznej - powiedział kierownik wykopalisk Hervé Laganier, cytowany przez Le Point.
Badacze wskazują na konieczność poprowadzenia dalszych analiz. Informacje o odkryciach opublikowano na stronie INRAP.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!