Pałac w Kopicach to prawdziwy skarb. Znów przyciągnie turystów

Pałac w Kopicach, często nazywany rezydencją śląskiego Kopciuszka, przyciąga uwagę swoją niezwykłą historią i pięknem architektury. Zrujnowany przez pożar i lata zaniedbań powoli odzyskuje świetność dzięki trwającej renowacji. Już niedługo może stać się popularną atrakcją turystyczną, od przyszłego roku obiekt będzie można zwiedzać z przewodnikiem.

Pałac w Kopicach odzyskuje blask. Na zdjęciu ujęcie z 2021 r.
Pałac w Kopicach odzyskuje blask. Na zdjęciu ujęcie z 2021 r.Łukasz Malinaarchiwum prywatne

W Polsce jest wiele pałaców, które dawniej zachwycały swoim wyglądem. Jednak zniszczenia wojenne i zaniedbania w czasach PRL doprowadziły do tego, że wiele obiektów dziś nadaje się bardziej na scenerię horroru, niż zachętę dla turystów.

Krótka historia pałacu w Kopicach

Jednym z takich zabytków, który po okresie świetności zamienił się w ruinę, jest pałac w Kopicach w województwie opolskim. Jego historia sięga 1783 r., kiedy to starą siedzibę rycerską przebudowano na okazałą rezydencję w stylu neoklasycystycznym. Jest częścią zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego, na który składają się park z kaplicą grobową Schaffgotschów (śląskiego rodu arystokratycznego, w którego rękach pałac był od 1859 r. do 1945 r.) oraz folwark. Ze względu na zachwycający krajobraz z dziesięcioma stawami, zwany jest Pałacem na Wodzie. Po zakupie pałacu przez Hansa Ulricha von Schaffgotscha został on przebudowany, nabierając cech stylu neogotyckiego z elementami neorenesansowymi.

Pałac w Kopicach został przetrwał nienaruszony I i II wojnę światową. W 1945 r., po ucieczce rodziny Schaffgotschów przed zbliżającą się linią frontu, przeszedł w ręce państwa. W 1956 r. został podpalony. Być może udałoby się go uratować, gdyby nie uprzednie osuszenie stawów, przez co straż pożarna nie dysponowała odpowiednią ilością wody do przeprowadzenia skutecznej akcji. Później zabytek był sukcesywnie rozkradany.

Pałac w Kopicach uległ znacznemu zniszczeniuŁukasz Malinaarchiwum prywatne
Śląska rezydencja Kopciusza dawniej zachwycała przepychemŁukasz Malinaarchiwum prywatne

Pałac śląskiego Kopciuszka zostanie odbudowany

Od lat 90. XX w. kolejni inwestorzy zapowiadali wielkie renowacje, które w większości kończyły się obietnicami lub niewielkimi zmianami, które jedyni hamowały popadanie w dalszą ruinę.

Sytuacja zmieniła się w 2022 r., gdy posiadłość nabył przedsiębiorca ze Strzelec Opolskich. W 2024 r. uzyskał z Ministerstwa Kultury dotację w wysokości 500 tys. zł na rekonstrukcję stropów w budynku wraz z nowym pokryciem dachowym.

Kilka dni temu w mediach społecznościowych pałacu poinformowano o wykonaniu stropu pod antresolę w holu i zalaniu jej warstwą betonu. Ten krok ma wzmocnić konstrukcję i przygotować ją na prace związane z zadaszeniem.

Montaż szalunku pod antresolę w holu głównym pałacu w Kopicach stanowi kluczowy krok w procesie jego zabezpieczenia przed dalszym niszczeniem, łącząc w sobie aspekty konstrukcyjne, estetyczne, bezpieczeństwa oraz ochrony dziedzictwa kulturowego.
Czytamy w jednym z grudniowych wpisów na facebookowym profilu

Co więcej, historyczny pałac w Kopicach już od wiosny 2025 r. będzie można zwiedzać z przewodnikiem.

Dlaczego pałac w Kopicach nazywany jest rezydencją śląskiego Kopciuszka?

Pałac w Kopicach jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swoją architekturę, ale także historię niczym z bajki. Związana jest ona z Joanną Gryzik, dziewczynką, która urodziła się w biednej chłopskiej rodzinie pod Zabrzem. Po śmierci ojca i związaniu się matki z innym mężczyzną, który nie akceptował opieki nad dwójką obcych dla niego dzieci (Joanna miała siostrę Karolinę), starsza Joanna trafiła pod opiekę Emilii Lukas pracującej w domu Karola Goduli, śląskiego przemysłowca, jednego z najzamożniejszych ludzi na Śląsku.

6-letnia dziewczynka tak zaskarbiła sobie miłość przedsiębiorcy, że ten zapisał jej cały majątek po śmierci. Mając 16 lat Joanna bogata spadkobierczyni wyszła za starszego o 11 lat Hansa Ulricha von Schaffgotsch. Szlachcica ze znanego, aczkolwiek niezbyt majętnego rodu. Być może już się domyślacie, to właśnie oni w 1859 r. kupili Pałac w Kopicach.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas