Podczas prac drogowych odkryto tajemniczą średniowieczną drewnianą drogę

W trakcie prac drogowych w Łeknie w Wielkopolsce odkopano wyjątkową drewnianą drogę. Jej wiek szacuje się na 500 lat, a w kręgu archeologów krąży słowo „sensacja”. Co już wiadomo o tym znalezisku?

W poniedziałek 31 lipca na rynku w Łeknie w Wielkopolsce, w trakcie prowadzonych prac drogowych (prace były związane z wymianą nawierzchni) odkopano zagadkową drewnianą konstrukcję. Okazało się, że znalezisko jest średniowieczną drewnianą drogą.

Jak podaje Muzeum Regionalne w Wągrowcu, w ramach prac archeologicznych odsłonięto do tej pory aż 25-metrowy odcinek dawnej ulicy. Archeolodzy wskazują, że struktura zachowała się w bardzo dobrym stanie, mimo tego, że znajduje się zaledwie 50-60 cm pod powierzchnią gruntu.

Prace archeologiczne kierowane są przez dra Marcina Krzepkowskiego z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu w ramach rewitalizacji dawnego układu średniowiecznego miasta. Badania prowadzone są już od wiosny 2022 roku. Do tej pory udokumentowano wiele artefaktów, które "znacznie wzbogacają wiedzę o przeszłości dawnego miasta".

Reklama

Sensacja archeologiczna w Łeknie

Według wstępnych ustaleń drewniana droga może pochodzić z XV wieku jednakże, żeby określić dokładną datę powstania tej konstrukcji, należy poczekać na wyniki specjalistycznych laboratoryjnych analiz chronologicznych.

Muzeum Regionalne w Wągrowcu w oświadczeniu pisze: "Ulica stanowiła główny trakt komunikacyjny średniowiecznego miasta, wiodący od mostu na Nielbie, przez rynek, ku kościołowi farnemu". W pierwszej kolejności niecodzienne znalezisko musi zostać szczegółowo udokumentowane. Następnie całość zostanie zabezpieczona przed działaniem czynników atmosferycznych.

Jak na razie nie wiadomo co się stanie z drewnianą drogą w Łeknie. Decyzja ma zostać podjęta przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu w porozumieniu z Gminą Wągrowiec oraz wykonawcą prac budowlanych.

Bogata historia małego miasta

W Łeknie od VIII w. po XIII w. znajdował się gród książęcy Pałuków. Jednakże pierwsze wspomnienie o miejscowości pochodzi z 1136 roku (bulla Innocentego II). Kolejna wzmianka jest z 1153 roku, gdzie nazwa wymieniona jest w dokumencie fundacyjnym dla klasztoru cystersów.

Właśnie w Łeknie znajduje się najstarsze opactwo cystersów w Wielkopolsce. Warto również wspomnieć, że papież Innocenty III w 1206 roku wezwał cały polski kler do poparcia opata Godfryda z Łekna w jego działaniach misyjnych wśród Prusów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | Polska | odkrycia naukowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy