Pośrodku pustyni odkryto zaginione prehistoryczne miasto. Jakie skrywa tajemnice?

W Uzbekistanie zespół uzbeckich i chińskich archeologów odkrył starożytną osadę datowaną na VII wiek p.n.e. Ponadto badacze w tym regionie odkopali kolejne intrygujące znaleziska, które rzucają więcej światła na pradawny Jedwabny Szlak. Możemy spodziewać się przełomu?

Pradawne miasto, które może rozświetlić mroki historii

W południowo-wschodnim Uzbekistanie w trakcie intensywnych prac archeologicznych odkopano tajemniczą strukturę stworzoną przez człowieka. Tworzył ją kompleks na planie kwadratu z kilkoma dużymi budynkami, obok nich zlokalizowany był duży piec oraz doły na odpadki.

W samych konstrukcjach znajdowały się liczne mniejsze kwadratowe pomieszczenia, w których odnaleziono bogactwo wyrobów ceramicznych. Badacze sądzą, że pomieszczenia służyły jako pomieszczenia mieszkalne lub kuchnie, nie zaś jako budynki gospodarcze.

Ponadto odkopano liczne kamienne narzędzia, m.in. kamień młynarski, moździerze, czy tłuczki. Jak powiedział archeolog He Jierao dla Global Times: - Przedmioty ujawniają historię przetwórstwa spożywczego starożytnych ludzi w regionie. Ujawniają także ewolucję stylu życia społeczności dawnych ludzi i to, jak rozwinęli bardziej cywilizowany styl życia.

Reklama

Artefakty odznaczają się bardzo wysokim kunsztem wykonania, co jest wyjątkowe dla tej części świata dla tego okresu. Naukowcy przyznają, że bardzo rzadko odnajdywane są tutaj tak stare pozostałości po kulturach ludzkich. Kompleks jest zatem niepowtarzalną okazją do zgłębienia historii ludzkości w tej części świata. W kolejnych tygodniach, wraz z postępem prac i dokonanymi analizami, możemy się spodziewać większej liczby nowych informacji. 

Grobowce, Jedwabny Szlak i zapomniana przeszłość

Wspomniane prace archeologiczne rozpoczęły się w kwietniu tego roku i były jednocześnie połączone z badaniem pozostałości starożytnego Imperium Kuszanów. W ramach tych badań odnaleziono 25 starożytnych grobowców oraz sześć dużych budynków.

Imperium Kuszanów leżało w północnych Indiach i Azji Centralnej. Powstało w I wieku naszej ery za sprawą koczowniczego ludu Yuezhi. Społeczeństwo stworzyło dobrze funkcjonujące i potężne państwo, które miało kontakt zarówno ze starożytnymi Chinami, jak i z Europą Wschodnią, a także z Imperium Rzymskim. Co ciekawe, pierwsze pismo kuszańskie powstało na bazie alfabetu greckiego. Upadek państwa wiązany jest z licznymi wojnami terytorialnymi, a także napływem nowych ludów koczowniczych.

Kolejny projekt, który również był powiązany z poprzednimi, skupiał się na badaniu Doliny Fergańskiej we wschodnim Uzbekistanie. Tutaj specjaliści odkryli 84 ruiny budynków, a także bezcenne malowidło znajdujące się na skalnym klifie - zostało one stworzone przez enigmatyczną kulturę regionu Namangan.

Wszystkie wymienione odkrycia są pokłosiem wstępnych badań i nadal nie ujawniono zbyt wielu szczegółów. Informacje jak na razie trzymane są w tajemnicy, co jest spowodowane chęcią ochrony wspomnianych wcześniej wszystkich odkryć - ma to uchronić zabytki przed grabieżą i pozwolić naukowcom na skrupulatną pracę.

Jak zaznaczają specjaliści, wszystkie dokonane odkrycia mają kluczowe znaczenie w przypadku ustalenia chronologicznej osi czasu funkcjonowania kultury Kuszanów. Jednocześnie wszystkie odnalezione struktury mają pomóc w prześledzeniu rozwoju poszczególnych cywilizacji w tej części świata na przestrzeni ostatnich kilku tysięcy lat.

Badacze przyznają, że region ten był często pomijany w badaniach archeologicznych, dlatego istnieje przekonanie, że był on "cywilizacyjną pustką". Nowe wyniki prac archeologicznych zdecydowanie przeczą temu stwierdzeniu. Archeolodzy uważają, że ujawnione znaleziska są unikatowe w skali globu i reprezentują zapomnianą część ludzkiej historii. Jak stwierdził archeolog Wang Jianzin, nowe badania zakwestionowały także "zachodniocentryczne interpretacje" historii Jedwabnego Szlaku i jednocześnie zwiększyły wkład Chin w starożytny globalny handel.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | historia | uzbekistan | Azja | nauka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy