Ruś Użhorod - „Latający Nauczyciele”

Obecnie nikogo nie dziwi fakt, że wielkie kluby piłkarskie latają własnymi samolotami na mecze, nawet ligowe. Jednak w dwudziestoleciu międzywojennym było to nie do pomyślenia. Lotnictwo dopiero raczkowało i tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na czarter, nie mówiąc już o kupnie własnej maszyny. Wyjątkiem był jeden klub – Ruś Użhorod.

ruś
ruśINTERIA.PL
"Latający Nauczyciele" przed wylotem na mecz ze Spartą Praga
"Latający Nauczyciele" przed wylotem na mecz ze Spartą PragaArchiwum autoraINTERIA.PL

W czasach świetności na mecze tego jedynego rusińskiego klubu piłkarskiego fani chodzili pieszo nawet z oddalonego o 60 km Mukaczewa, a na treningi drużyn młodzieżowych przychodzili chłopcy ze wszystkich okolicznych wsi. W ciągu 10 lat istnienia Ruś Użhorod, niewielki prowincjonalny klubik, stał się lokalną potęgą. A wszystko zaczęło się w 1893 roku, na długo przed tym, zanim klub oficjalnie zaczął działać.

Pod koniec XIX wieku nauczyciel gimnastyki w użhorodzkim gimnazjum, Isztwan Medreckij, brał udział w seminarium w Budapeszcie, gdzie uczestnicy zapoznali się z zasadami gry w piłkę nożną. Po powrocie do Użhorodu stworzył pierwszą na terenie Rusi Zakarpackiej drużynę piłkarską.

W sierpniu 1901 roku drużyna zagrała pierwszy poważny mecz z Budapest Athletic Club w Budapeszcie. Pięć lat później z tej gimnazjalnej drużyny powstał Użhorod Athletic Club, który zdobywał trofea w lidze węgierskiej.

Ruś Użhorod

Po I wojnie światowej, kiedy życie sportowe w byłych Austro-Węgrzech budowano od podstaw, wśród pracowników użhorodzkiego gimnazjum powstał pomysł reaktywowania klubu piłkarskiego. Doszło do tego w 1925 roku. Klub, dla podkreślenia odrębności od klubów ukraińskich i słowackich, i aby podkreślić pochodzenie etniczne zawodników, nazwano Ruś.

W początkowych latach istnienia był on ostoją ruchu rusińskiego na Zakarpaciu, a wkrótce stał się wizytówką niewielkiego miasta na obrzeżach Federacji Czechosłowackiej.

Ruś Użhorod przed meczem. Na koszulkach widać herb Zakarpacia
Ruś Użhorod przed meczem. Na koszulkach widać herb ZakarpaciaArchiwum autoraINTERIA.PL

Droga do mistrzostwa

W drużynie grali jedynie etniczni Rusini, nie dopuszczano do zespołu Ukraińców i Słowaków, a granie w niebieskiej koszulce z herbem Rusi Zakarpackiej było ściśle reglamentowane. Na początku drużynę traktowano niemal jak reprezentację kraju - rozegrała kilka meczów międzynarodowych, w tym pierwsze z S.C. Ukrainą Lwów, Pogonią Lwów i Cracovią.

W sezonie 1929 klub awansował do finału Mistrzostw Słowacji, w którym przegrał 2:3 z Żyliną. Przełomowy okazał się rok 1930, w którym po raz czwarty z rzędu zdobył mistrzostwo Zakarpacia i awansował do finałów Mistrzostw Słowacji, które wygrał. Rok później utworzono ogólnopaństwową ligę czechosłowacką, którą podzielono na 5 grup. O awans do wyższej grupy było niezwykle trudno. Najpierw należało zdobyć mistrzostwo okręgu, regionu, później Słowacji, a na końcu  przystąpić do baraży o ligę krajową.

"Latający Nauczyciele"

Sztuka ta udała się Rusi Użhorod dopiero w 1936 roku, kiedy po dwóch porażkach w finale Mistrzostw Słowacji zdobyła tytuł i w barażach o ligę krajową pokonała Bat’a Zlin - należący do przemysłowca i milionera Tomáša Bat’y - 4:1.

Świętowanie awansu w Użhorodzie trwało długo, jednak od razu pojawiły się problemy natury logistycznej -  Użhorod dzieliło od Pragi, gdzie grała większość drużyn, aż 850 km. Podróż pociągiem trwała zbyt długo, a przecież wszyscy zawodnicy byli nauczycielami. Zapadła rewolucyjna decyzja - najpierw o dzierżawie, a później o zakupie na potrzeby klubu samolotu od Czechosłowackich Linii Lotniczych.

Fokker F-VIIb/3m OK-AFB jeszcze w barwach Czechosłowackich Linii Lotniczych
Fokker F-VIIb/3m OK-AFB jeszcze w barwach Czechosłowackich Linii LotniczychINTERIA.PL/materiały prasowe

Zakup był jak na owe czasy radykalnym posunięciem - żadna inna drużyna na świecie nie latała na mecze samolotem. Tym bardziej własnym! Na biednym Zakarpaciu prowadzono zbiórkę pieniędzy wśród fanów, a kiedy zebrano wystarczającą kwotę, zakupiono pasażerskiego Fokkera F-VIIb/3m o rejestracji OK-AFB, na którym pod kabiną pilota wymalowano herb klubu.

Ruś Użhorod, latając na mecze w lidze krajowej, a także na spotkania międzynarodowe, szybko zyskała miano "Latających Nauczycieli". Po dwóch latach wielkich sukcesów klub ponownie spadł do ligi słowackiej. W swej pierwotnej formie klub przestał istnieć w 1945 roku, kiedy władzę w nim objęli Ukraińcy - został zukrainizowany i pozbawiony narodowego, rusińskiego charakteru. Dziś gra w lidze ukraińskiej pod nazwą Howerła.

W okresie swego istnienia rozegrał 36 spotkań międzynarodowych - z drużynami z Węgier, Polski i Rumunii, grał w 10 turniejach międzynarodowych, z których wygrał 4. Jednak w historii piłki nożnej zapisał się na stałe nie dzięki trofeom, a dzięki niepozornemu samolotowi: "Latający Nauczyciele" byli pierwszą drużyną na świecie regularnie latającą na mecze własnym samolotem!

Piłkarze Rusi stali się gwiazdami jak na ówczesne warunki. Gazety drukowały pocztówki z ich podobiznami
Piłkarze Rusi stali się gwiazdami jak na ówczesne warunki. Gazety drukowały pocztówki z ich podobiznamiINTERIA.PL/materiały prasowe

Źródła:
Georgij Lawier; "Wspomyny"; Mukaczewo 2011
Paweł Robert Magoczi; "Narod Nyvydky. Istorija Karpatorusinov"; Użhorod 2007
Sławek Zagórski; "Na skrzydłach historii"; Kraków 2012

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas