Samolot na dnie morza. Kolejna tajemnica wojny

Została wyjaśniona kolejna tajemnica II wojny światowej. Nurkowie zidentyfikowali wrak jednego z najsławniejszych samolotów swoich czasów. Zatopioną łodzią latającą okazała się Catalina z 11 Dywizjonu RAAF.

Historia wraku samolotu leżącego na Wielkiej Rafie Koralowej na wysokości miasta i portu Cairns w Queensland w Australii, sięga dnia 28 lutego 1943 roku. Wówczas to łódź latająca Consolidated PBY Catalina należąca do 11 Dywizjonu Australijskich Królewskich Sił Powietrznych (RAAF) wykonująca patrol przeciwko okrętom podwodnym zaginęła na Morzu Koralowym.

W czasie patrolu samolot o numerze A24-25 osłaniał konwój alianckich transportowców płynący na Papuę-Nową Gwineę. Opuścił o zmierzchu. O 22:51 w Townsville odebrano niekompletną wiadomość od załogi Cataliny. Kończyła się ona słowami: "Przymusowe lądowanie". Była to ostatnia wiadomość od 11-osobowej załogi, którą wkrótce uznano za zaginioną.

Reklama

Natychmiast po wysłaniu alarmującej wiadomości rozpoczęto poszukiwania. Niestety szukano nie w tym miejscu. Prawdopodobnie przyczyną była zdekompletowana wiadomość, lub też błąd w określeniu pozycji przez nawigatora. W każdym razie kilkudniowe poszukiwania w pobliżu Wysp Frankland nie dały rezultatu. O samolocie zapomniano na całe 60 lat.

Wrak

Na początku sierpnia 2013 roku, Kevin Coombs , nurek rekreacyjny z Cairns poinformował miejscowe władze, że na dnie morza, około 56 kilometrów na południe od Cairns odnalazł wrak samolotu.

Natychmiast pracownicy Queensland Department of Environment and Heritage Protection powiadomili dowództwo RAAF, które przy współpracy Fundacji Silentworld zorganizowało po pewnym czasie kilka wypraw, które miały rozpoznać, cóż to za wrak leży na dnie morza.

Nurkowie po kilku zejściach odnaleźli tabliczki znamionowe, które potwierdziły wcześniejsze domysły, że znalezionym samolotem jest Catalina. Po dłuższych poszukiwaniach okazało się w połowie września 2015 roku, że wrakiem jest zaginiona 28 lutego 1943 roku Catalina o numerze A24-25.

Catalina

Consolidated PBY Catalina należąca do 11 Dywizjonu RAF była w służbie od wiosny 1942 roku. Była jedną z 162 samolotów tego typu, które trafiły do Australii. Australijczycy walczyli na nich przez cały okres II wojny światowej, a samoloty wycofano ze służby w 1952 roku. W sumie w Cataliny wyposażonych było 5 dywizjonów i 5 samodzielnych eskadr Australijskich Królewskich Sił Powietrznych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: historia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy