Sensacyjne odkrycie w Chorwacji. Odkopano artefakt mający 2500 lat

Chorwacja jest jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków krajów na wakacje. Trzeba zauważyć, że państwo to posiada niezwykle bogatą historię. Ostatnie odkrycie tylko podkreśla to stwierdzenie. Na chorwackim półwyspie Pelješac wydobyto wyjątkowy grecko-iliryjski hełm mający 2500 lat.

Chorwacja słynie z przepięknych krajobrazów i bogatej historii
Chorwacja słynie z przepięknych krajobrazów i bogatej historii123RF/PICSEL

Na samym początku należy wspomnieć, że ten sam zespół archeologów, w tym samym miejscu w 2020 roku odnalazł inny hełm grecko-iliryjski. Miał należeć do członka elity wojowników, który został pochowany w obrębie badanego stanowiska. Znaleziono go w grobie wraz z kawałkami żelaznej broni.

Informacja o niezwykłym (nowym) hełmie została przekazana przez archeolożkę Martę Kalebota z Muzeum Miejskiego Korčula. Artefakt został odkopany w rejonie Gomilii w mieście w Zakotorac na półwyspie Pelješac (południowa Chorwacja).

Nowo odnaleziony hełm wykonany z brązu jest starszy niż poprzedni. Badacze sugerują, że artefakt mógł być darem wotywnym (symboliczny przedmiot składany w darze w intencji błagalnej lub dziękczynnej). Wskazywać na to ma jego lokalizacja w suchej, kamiennej przestrzeni przy grobie. Archeolodzy zauważają, że artefakt jest bardzo dobrze zachowany.

Jestem bardzo podekscytowana, jest to niesamowite znalezisko. Hełm ten znaleziono dziesięć metrów w linii prostej od miejsca, w którym znaleziono pierwszy.
Marta Kalebota z Muzeum Miejskiego Korčula

Profesor Hrvoje Potrebica z Katedry Archeologii Wydziału Filozoficznego w Zagrzebiu dodał: - Bardzo interesujące jest to, że w tym samym miejscu pojawiają się tu dwa różne typy hełmów, co mówi o ciągłości władzy danej społeczności. Te hełmy zawsze były symbolem pewnego statusu i władzy.

Hełm z 2020 roku był typem powszechnie używanym w Grecji i Ilirii w IV wieku p.n.e. Przedmiot miał charakter otwarty o prostokątnym przekroju lica i ozdobionych krawędziach. Z kolei "nowy" hełm pochodzi z VI wieku p.n.e. i jest niezwykle rzadki.

Badacze zaznaczają, że odnalezienie w tym samym miejscu dwóch różnych hełmów grecko-iliryjskich jest bezprecedensowe. W trakcie wykopalisk odnaleziono również wiele artefaktów grobowych, w tym biżuterii, pierścieni, bransolet, szpilek z brązu do odzieży, czy pozostałości bogato zdobionych ubrań.

Jak powiedział jeden z przedstawicieli Muzeum w Dubrowniku dla HeritageDaily: - Oprócz licznych znalezisk biżuterii, ubrań i przedmiotów grobowych, odnalezienie hełmu pod wieloma względami przyczynia się do poznania rytuałów pogrzebowych społeczności iliryjskich w drugiej połowie ostatniego tysiąclecia p.n.e. i zalicza obszar Pelješaca do najważniejszych stref archeologicznych wschodniego wybrzeża Adriatyku.

Hełmy pochodzą z Peloponezu z okresu starożytnej Grecji. Prawdopodobnie wyewoluowały z typu Kegelhelma z okresu archaicznego. Do tej pory udokumentowano cztery fazy rozwoju tego przedmiotu, które przypadają na 700-500 r. p.n.e. Używali ich starożytni Grecy, Etruskowie, Scytowie oraz Ilirowie.

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas