Słynne antyczne miasto zagrożone. Naukowcy robią co mogą aby je uratować

Starożytne zabytki w Persepolis są systematycznie niszczone. Przyroda zagraża integralności starożytnych rzeźb, a bez interwencji może w ciągu kilku dekad zmienić je w pył. W jaki sposób konserwatorzy próbują ocalić dziedzictwo Persji?

Starożytne Persepolis niszczeje przez destrukcyjne działanie porostów
Starożytne Persepolis niszczeje przez destrukcyjne działanie porostówLaurens R. KrolWikimedia Commons

Konserwatorzy pracujący w Persepolis, najbardziej ikonicznym starożytnym miejscu Iranu, prowadzą trudną walkę z nietypowym przeciwnikiem - małymi, ale uporczywymi porostami, które niszczą antyczne perskie zabytki.

Walka, która rozpoczęła się lata temu, ma na celu powstrzymanie zagrożenia dla integralności struktur i misternych rzeźb na tym obiekcie. Porosty, organizmy rosnące na powierzchniach takich jak kamień z czasem powoli je degradują, więc gdyby nie starania konserwatorów, to prawdopodobnie niedługo niewiele pozostałoby z tego słynnego miasta.

Porosty destrukcyjnie wpływają na kamień

Jak mówią pracujący na miejscu konserwatorzy - jeśli nie będą walczyć z porostami, to organizmy te mogą w ciągu 50 do 100 lat zmienić te starożytne artefakty w kupkę pyłu. Charakterystyczne czerwone ślady, które pozostawiają, są widoczne już na bardzo wielu elementach Persepolis.

Zdaniem lichenologa Mohammada Sohrabiego - industrializacja jest głównym procesem, który napędza powstawanie porostów w ostatnich latach. Poza tym do ważnych czynników należą także kwaśne deszcze oraz pustynny klimat. Porosty są w stanie rozpuszczać minerały i wnikają w kamień nawet na ponad 1,5 centymetra.

Aby je unieszkodliwić konserwatorzy wykorzystują głównie substancje chemiczne o działaniu zbliżonym do antybiotyków, które po tygodniu na tyle osłabiają porosty, że można usunąć je za pomocą odkurzacza. Poza tym wykorzystywane są także lasery.

Persepolis to jeden z największych zabytków Iranu

Zbudowane w VI wieku p.n.e. przez króla Persji Dariusza I, Persepolis przetrwało zniszczenia, grabieże, trzęsienia ziemi, pożary i surowe warunki atmosferyczne, ale niestety może nie przetrwać walki z porostami, które już dość mocno nadszarpnęły stan miasta, gdyż utracono już część misternych zdobień pokrywających budynki.

Wracając jednak do historii - Persepolis zostało znacznie rozbudowane przez Kserksesa, w czasach panowania dynastii Achemenidów była to ceremonialna stolica państwa perskiego. W 330 r. p.n.e. miasto zostało zdobyte przez Aleksandra Wielkiego, który pokazowo spalił pałac Dariusza i Kserksesa, by pomścić spalenie greckich świątyń przez Persów. Od 1979 roku Persepolis wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jak mówi Alireza Asgari Chaverdi, dyrektor obiektu, znajdującego się około 70 kilometrów od miasta Sziraz - Persepolis to swoiste muzeum na świeżym powietrzu. Dokumentuje ono 25 wieków życia na Bliskim Wschodzie. Jest to fundament irańskiej historii, kultury i społeczeństwa.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejSpaceX / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas