Szukali w Hiszpanii "rzymskich śladów", znaleźli nieznane wcześniej imperium

Archeolodzy z Hiszpanii dokonali bezprecedensowego odkrycia, zidentyfikowali 57 stanowisk z czasów Cesarstwa Rzymskiego, które wspólnie składają się na obraz nieznanego historii "ukrytego imperium".

Hiszpańscy archeolodzy odkryli 57 stanowisk z czasów Cesarstwa Rzymskiego o „bezprecedensowym charakterze”
Hiszpańscy archeolodzy odkryli 57 stanowisk z czasów Cesarstwa Rzymskiego o „bezprecedensowym charakterze”Universidad de Cádizdomena publiczna

Kiedy naukowcy z Uniwersytetu w Kadyksie rozpoczęli badania w rejonie Guadalete w 2023 r., spodziewali się znaleźć jedynie kilka pozostałości wpływów rzymskich. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna, bo zamiast tego odkryli 57 stanowisk, które odsłoniły złożoną, wzajemnie powiązaną sieć osad. Może ona zmienić sposób rozumienia historii Rzymu na tym obszarze. Miejsca te były rozproszone po hiszpańskich regionach Arcos de la Frontera, Bornos Villamartin oraz Puerto Serrano i pierwotnie połączone szlakami handlowymi i komunikacyjnymi wzdłuż rzeki Guadalete.

To ukryte rzymskie imperium

Eksperci są zdania, że sama liczba osad i ich strategiczne położenie sugerują, że w czasach rzymskich obszar ten miał znacznie większe znaczenie, niż wcześniej sądzono. Co ciekawe, wiele z tych lokalizacji po raz pierwszy zidentyfikowano już w latach 80. i 90. XX wieku, ale aż do teraz nie zostały one w pełni zbadane. Wykopaliska prowadzone przez profesor Macarenę Larę to pierwsze badania tych miejsc, które pozwoliły uzyskać nowy wgląd w obecność Cesarstwa Rzymskiego w południowej Hiszpanii.

W ramach tego ambitnego projektu zespół uniwersytecki zastosował najnowocześniejszą technologię, w tym radar penetrujący grunt, aby wykryć struktury zakopane pod powierzchnią. Ta zaawansowana metoda pozwoliła badaczom zidentyfikować niewidoczne gołym okiem konstrukcje stosowane przez Rzymian.

W jaki sposób Rzymianie włączyli ten region do imperium

Zespół rozpoczął intensywne wykopaliska w rzymskiej willi El Cañuelo na Bornos, podczas których odkrył kluczowe szczegóły budowli, w tym ściany oddzielające obszary mieszkalne od miejsc pracy. Jak piszą w swoim raporcie, celem badań jest poznanie interakcji między Zatoką Kadyksu a osadami w zagłębieniu rzeki Guadalete w okresie rzymskim, bo aspekt ten do tej pory pozostawał praktycznie nieznany.

Eksperci wierzą, że poznanie tych interakcji może ujawnić, w jaki sposób Rzymianie włączyli ten śródlądowy region do swojego imperium w Europie. Uważa się, że rzymskie osadnictwo nad rzeką Guadalete datuje się na okres rzymskiego podboju Hiszpanii w 264 roku p.n.e., jednak badacze wciąż pracują nad potwierdzeniem dokładnego datowania nowo odkrytych budowli.

Naszym głównym celem jest kontynuacja prowadzenia wykopalisk i badań przy użyciu nietradycyjnych technik i narzędzi, które zostaną uzupełnione badaniem znalezionych kontekstów, a także analiza technik na udokumentowanych materiałach, które pozwolą nam uzyskanie całościowej wizji osadnictwa rzymskiego oraz terytorium w rejonie zbiorników Bornos i Arcos de la Frontera
podsumowują badacze.
Astronauci utknęli na ISS. W jakich warunkach spędzą kilka miesięcy?© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas