Tak samo ostre jak 2000 lat temu. Niewiarygodne odkrycie w Izraelu

Izraelscy badacze dokonali niewiarygodnego odkrycia. Podczas badania jaskini nad Morzem Martwym znaleźli cztery doskonale zachowane rzymskie miecze sprzed 1900 lat.

Miecze są w idealnym stanie, jakby wykute i ukryte wczoraj
Miecze są w idealnym stanie, jakby wykute i ukryte wczorajOhad Zwigenberg/Associated PressEast News

Miecze w idealnym stanie, jakby ukryte wczoraj

Jak wynika z oświadczenia prasowego Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności, w rezerwacie przyrody En Gedi znaleziono świetnie zachowany składzik broni. A mowa m.in. o czterech rzymskich mieczach, których prawdopodobnie użyto w bitwie 1900 lat temu.

Według autorów badania opublikowanego w New Studies in the Archeology of the Judean Desert: Collected Papers, broń stanowiła prawdopodobnie łup wojenny odebrany armii rzymskiej przez rebeliantów z Judei albo znaleziony na polu bitwy.

Znalezienie jednego miecza jest rzadkością, a cztery? To jest sen! Przecieraliśmy oczy, żeby w to uwierzyć
twierdzą naukowcy.

Ich zdaniem świadczy o tym fakt, że kawałki obrobionego drewna, które okazały się pochwami, odkryli przypadkowo w odizolowanej i niedostępnej jaskini na klifie (na dodatek "w prawie niedostępnej szczelinie na górnym poziomie jaskini"), badając fragmentaryczny napis tuszem na stalaktycie.

Broń typowa dla rzymskich legionów

Miecze - trzy z żelaznymi ostrzami o długości 60-65 centymetrów i jeden 45 centymetrów - znaleziono obok kawałków skóry, drewna, metalu i pilum, czyli oszczepu używanego przez Rzymian w całym okresie istnienia państwa rzymskiego, który w dużym stopniu zadecydował o sukcesach rzymskich legionów.

Same miecze zdaniem archeologów również wyglądają na takie typowo używane przez rzymskich żołnierzy stacjonujących w Judei i mogą pochodzić z czasu buntu Bar Kochby w latach 132-135 p.n.e. (zbrojne wystąpienie Żydów przeciwko Cesarstwu Rzymskiemu, mające na celu zrzucenie rzymskiego zwierzchnictwa nad prowincją Judei).

Wymagane są jednak dalsze badania, aby ustalić, kto był właścicielem broni, gdzie została wykuta i w jakich konkretnie historycznych wydarzeniach brała udział. Naukowcy nie kryją jednak ekscytacji, podkreślając, że suche warunki klimatyczne panujące na Pustyni Judzkiej umożliwiają nadzwyczajne zachowanie artefaktów.

To wyjątkowa kapsuła czasu, w której znajdują się fragmenty zwojów, monety z okresu powstania żydowskiego, skórzane sandały, a teraz nawet miecze w pochwach, ostre, jakby dopiero dzisiaj je ukryto
podsumowuje w oświadczeniu Eli Escusido, dyrektor Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności.
"Wydarzenia": Podpisano umowy na realizację trzech pięter obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowejPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas