„To jak prostowanie wieży w Pizie”. Kontrowersyjna renowacja starożytnej piramidy

Rozpoczęte w zeszłym tygodniu prace renowacyjne jednej ze starożytnych piramid w Egipcie wzbudza niemałe kontrowersje. Ludzie porównują to do prostowania Krzywej Wieży w Pizie. Projekt renowacyjny ma na celu przywrócenie zewnętrznej obudowy piramidy, by odzwierciedlała pierwotny stan zabytku. Jednak już od samego początku prowadzone prace nie podobają się zarówno specjalistom, jak i laikom.

Piramida Menkaure jest najmniejszą z trzech głównych piramid w Gizie
Piramida Menkaure jest najmniejszą z trzech głównych piramid w Gizie123RF/PICSEL

Kontrowersyjna renowacja

Renowacja jakiegokolwiek starożytnego zabytku wiąże się z tym, że nie wszystkie środowiska będą z tego zadowolone. Jednak wydaje się, że prace prowadzone obecnie w Gizie w Egipcie wzbudzają wyjątkowo silne emocje. Film przedstawiający prace renowacyjne egipskiej piramidy Mykerinosa w Gizie wywołał fale krytyki w mediach społecznościowych.

Jeden z ekspertów potępił prace, nazywając je „absurdem”. Co ciekawe, Mostafa Waziri, przewodniczący Egypt's Supreme Council of Antiquities nazwał całe przedsięwzięcie „projektem stulecia”. 

Przywracanie pierwotnego wyglądu

Na filmie opublikowanym w piątek na platformie Facebook widzimy, jak robotnicy układają granitowe bloki u podstawy starożytnej budowli. Piramida Mykerinosa położona jest tuż obok Sfinksa oraz większych piramid Chefre'a i Cheopsa w Gizie.

Według Waziri piramida, która obecnie poddawana jest pracom renowacyjnym, pierwotnie była pokryta granitem. Jednak z biegiem lat materiał ulegał degradacji, co za tym idzie, ta warstwa w końcu zaczęła odpadać. Celem renowacji jest właśnie przywrócenie pierwotnego wyglądu starożytnej budowli, poprzez położenie warstwy granitu. W efekcie ma wyglądać rzekomo tak, jak przed 4000 lat, świeżo po budowie.

Eksperci uważają, że granitowe bloki runęły około 800 lat temu i nadal tam są, zakopane pod piaskiem wokół podstawy piramidy. Plan zakłada odkopanie starożytnych bloków i ponowne ich umieszczenie na piramidzie. Co więcej, zespół złożony z archeologów z Egiptu i Japonii ma nadzieję przy okazji wykopalisk odkryć jakieś ukryte skarby.

Krytyka prowadzonych prac

Entuzjazmu Mostafy Waziri nie podzielają specjaliści z dziedziny egiptologii, nie wspominając już o zwykłych turystach. Swój przeciw wyraził były szef Egypt's antiquities ministry, który uważa, że to nie jest odpowiedni sposób na renowację starożytnej budowli. Jak powiedział CBS News, zanim granitowe bloki zostaną umieszczone z powrotem na piramidzie, powinny być dokładnie zbadane, ponieważ niektóre z nich są po prostu częścią rampy, która służyła robotnikom podczas prowadzenia budowy.

„Uważam, że nie wszystkie bloki w pobliżu piramidy były częścią zewnętrznej obudowy. Część z nich należy do świątyni grobowej, część nigdy nie została wykorzystana, ponieważ król zmarł, a jego syn nie dokończył projektu” – powiedział CBS News Abd El-Maqsoud.

Niektórzy z internautów porównali ten projekt do pomysłu prostowania Krzywej Wieży w Pizie. Piramida faraona Mykerinosa została wzniesiona w latach 2490-2472 p.n.e., projekt jej renowacji ma zająć nawet do trzech lat. Jednak efekt może nie być zadowalający dla osób przyzwyczajonych do widoku sprzed renowacji.

Podwodny tunel pęka w trakcie przejazdu? Wiemy, co robićINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas