Ujawniono kosmiczne tajemnice starożytnej Piramidy Księżyca

Archeolodzy dokonali odkrycia związanego z układem starożytnej piramidy w Meksyku. Nowe informacje rzucają nowe światło na astronomiczne tajemnice ukryte w pradawnym kompleksie.

Piramida Księżyca zlokalizowana jest w dawnym mieście Teotihuacan w Meksyku. Według legend miasto to zostało założone przez olbrzymów zwanych quinametin. Mieli oni żyć na tych terenach jeszcze przed pojawieniem się ludzi, lecz ich cywilizacja została zniszczona przez wielką katastrofę. Co ciekawe, miasto to powstało wiele wieków przed pojawieniem się Azteków.

Piramida Księżyca jest jedną z najstarszych budowli w Mezoameryce. Wzniesiono ją przy Alei Zmarłych, blisko Piramidy Słońca. Na szczycie odprawiano ceremonie poświęcone Wielkiej Bogini Teotihuacan - była boginią wody, płodności i ziemi.

Reklama

Naukowcy podkreślają, że Słońce odkrywało fundamentalną rolę w religii dawnych ludów Mezoameryki. Zarówno przesilenia, jak i równonoce były znakami, którymi kierowano się podczas tworzenia wyrafinowanych struktur.

Wcześniejsze badania naukowców skupiały się przede wszystkim na astronomicznej orientacji Piramidy Słońca. Jednocześnie specjaliści zauważają, że Piramida Słońca znajduje się z boku wspomnianej Alei Zmarłych, z kolei Piramida Księżyca zlokalizowana jest na samym jej końcu, co zdaniem wielu badaczy świadczy o jej wielkim znaczeniu.

Zbadali Piramidę Księżyca. Ujawniono nowe zadziwiające fakty

Naukowcy pod kierunkiem Ismaela Arturo Montero Garcii z Uniwersytetu w Tepeyac przeanalizowali znaczenie wierzchołków Piramidy Księżyca. Zauważono, że północno-wschodni i południowo-zachodni wierzchołek Piramidy ustawia się w jednej linii z pozycją Słońca na niebie o wschodzie w dniu przesilenia letniego.

Z kolei w dniu przesilenia zimowego wierzchołki ustawiają się w jednej linii względem zachodu Słońca. Jednocześnie inne zabytki znajdujące się w mieście również znajdują się na tej samej linii.

Gdy patrzy się ze szczytu Piramidy w trakcie najdłuższego dnia w roku, czyli przesilenia letniego, Słońce wschodzi nad wulkanem Xihuingo, zaś zachodzi za wzgórzem Maninal. Ponadto południowo-zachodni wierzchołek Piramidy wskazuje na wzgórze Chiconautla. Podczas przesilenia zimowego Słońce przechodzi przez tę formę i zostaje zasłonięte przez Szczyt Moctezuma, który znajduje się niemal bezpośrednio za Chiconautla.

Taki układ wskazuje, że wspomniane szczyty były niezwykle ważnymi punktami przy budowie pradawnej budowli. Badacze sugerują, że budowniczowie Piramidy jej kształtem chcieli także odwzorować kształt wzgórza Maninal.

- Kiedy dokumentalista Rafael Morales Orozco wykonał lot dronem podczas zachodu słońca w czasie letniego przesilenia, zdaliśmy sobie sprawę, że z bliska możemy zobaczyć, jak sylwetka Piramidy Księżyca imponująco przypomina relief Maninal, miejsca, w którym słońce zachodzi w te dni przesilenia - powiedział Aarón Uriel González Benítez z Mexico's National School of Anthropology and History dla Newsweeka.

Wyniki badań ujawniły również, że północno-wschodnie i południowo-zachodnie wierzchołki Piramidy pokrywają się z przestojami Księżyca - następuje to, gdy Srebrny Glob osiąga swój najdalszy punkt w ciągu miesiąca.

Nowe badania są niejako sprzeczne z dotychczasowymi przekonaniami. Nowa "tożsamość astronomiczna" Piramidy Księżyca wydaje się być silniej powiązana z ruchami Słońca, zaś Piramida Słońca wydaje się mieć silniejszy związek z ruchem Księżyca. Naukowcy zauważają, że nazwy tych piramid zostały utworzone przez Azteków, lecz obecnie nie wiadomo jak je nazywali pierwotni budowniczowie.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | Meksyk | Teotihuacan | odkrycia naukowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy