Unikatowe znalezisko w Szwecji. Neolityczne miejsce kultu

W samym sercu Skanii na południu Szwecji archeolodzy natknęli się na ślady rytuałów sprzed tysięcy lat. Podczas trwających tam wykopalisk odnaleziono szereg niezwykłych artefaktów, które rzucają nowe światło na życie społeczności, które dawniej osiedlały się w tej części Europy.

Na terenie miejscowości Hammar, w pobliżu Kristianstad na południu Szwecji, archeolodzy przeprowadzili bardzo owocne wykopaliska. W ich trakcie natrafiono na pozostałości monumentalnego miejsca kultu z okresu neolitu, datowanego na lata 3500-3000 p.n.e. Miejsce to jest otoczone rzędem podłużnych dołów o głębokości do 1,5 metra, układających się w półokrąg. Co ciekawe, niektóre z tych dołów były wyłożone kamieniami, a w innych odnaleziono celowo złożone tam naczynia kultury pucharów lejkowatych. 

Reklama

"Pozostałości zachowane są w bardzo dobrym stanie, co jest niezwykle rzadkie dla znalezisk z tego okresu" - mówi Magnus Artursson, kierownik wykopalisk z Arkeologerna - szwedzkiej instytucji zajmującej się archeologią. Artursson wspomina także, że znalezisko jest unikatowe w skali całego kraju, najbliższe podobne struktury ziemne z okresu neolitu znaleziono dopiero na terenie Danii.

Funkcja kompleksu rytualnego w Hammar

Struktura o średnicy około 50 metrów znajduje się na granicy dawnego mokradła. Jest to miejsce, gdzie ludzie gromadzili się, by wspólnie celebrować rytuały religijne, uczestnicząc w ucztach i składając ofiary. Odkryto tam m.in ślady rytualnego uboju.

Wśród odnalezionych przedmiotów znajdowały się nie tylko naczynia ceramiczne, ale także liczne narzędzia krzemienne oraz dobrze zachowane przedmioty z rogu i kości. Wśród nich były m.in. igła do obróbki skóry, hak wędkarski oraz narzędzie do łupania krzemienia.

Kultura pucharów lejkowatych - pierwsi rolnicy północnej Europy

Odkryte naczynia i inne artefakty są charakterystyczne dla kultury pucharów lejkowatych, która obejmowała tereny od Danii i północnych Niemiec po Polskę i Szwecję. Kultura ta, rozwijała się między 6,3 tys. a 4,8 tys. lat temu i była jedną z pierwszych, które wprowadziły rolnictwo do północnej Europy. Ludzie z tej epoki uprawiali m.in. pszenicę i jęczmień, hodowali zwierzęta, a także polowali oraz łowili ryby.

Dolmeny i grobowce korytarzowe zbudowane z wielkich kamieni, wskazują na złożoność wierzeń i ceremonii pogrzebowych tej kultury. Dwa tego rodzaju grobowce znajdują się w odległości kilku kilometrów od Hammar, co sugeruje, że mogły być związane z odkrytym kompleksem ceremonialnym.

Ze względu na ogromne znaczenie historyczne i naukowe, archeolodzy starają się o dodatkowe fundusze z Narodowej Rady Dziedzictwa Kulturowego Szwecji. Kontynuacja badań umożliwiłaby jeszcze lepsze zrozumienie tego jak dawne północne społeczności rolnicze organizowały swoje życie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Szwecja | neolit | Archeologia | prehistoria
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy