W brazylijskiej dżungli odnaleziono tajemnicze pradawne znaki
Brazylijskie Ministerstwo Kultury ogłosiło, że na terenie kraju odnaleziono aż 16 nowych stanowisk zawierających pradawną sztukę naskalną. Odnaleźć tutaj można tajemnicze wyryte symbole i figury. Co jeszcze ujawnili archeolodzy?
W Jalapão, we wschodniej części stanu Tocantins w Brazylii archeolodzy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa Historycznego Artystycznego (Iphan) odnaleźli 16 stanowisk archeologicznych zawierających pradawną sztukę naskalną.
Jak wskazują naukowcy, wylesianie, erozja, a także wandalizm zagrażają nowoodkrytym miejscom. Iphan zamierza w najbliższym czasie rozpocząć specjalne projekty, które mają na celu konserwację tych szczególnych stanowisk oraz edukację ludności.
Stanowiska archeologiczne reprezentują sztukę naskalną, w tym m.in. ślady stóp ludzi i zwierząt, a także wyryte tajemnicze symbole oraz figury, które mają przedstawiać poszczególne ciała niebieskie. Według badaczy dzieła te zostały wykonane około 2000 lat temu. Obecnie trwają dalsze prace archeologiczne, które mają ujawnić więcej szczegółów.
Badacze wskazują, że obszar Jalapão jest zamieszkiwany przez człowieka od około 12 000 lat, dzięki czemu w regionie można spotkać wiele stanowisk archeologicznych datowanych na okres przedkolonialny.
W komunikacie Iphan można przeczytać: "Wraz z rozbudową prac infrastrukturalnych w krajach Amazonii, Tocantins doświadcza znacznego wzrostu liczby badań archeologicznych prowadzonych w ramach analizy środowiskowej, co umożliwiło zebranie danych na obszarach wcześniej nieznanych archeologicznie".
Instytut dodaje także: "W tym kontekście działalność archeologiczna jest rozwijana przez firmy, które działają na rzecz ratowania dziedzictwa na obszarach dotkniętych działalnością gospodarczą. Za priorytetowe uznaje się dwa działania: usystematyzowanie i uspołecznienie wiedzy o znalezionych właściwościach oraz integrację między licencjami archeologicznymi i środowiskowymi".
Archeolodzy w lutym tego roku odnaleźli w kolumbijskiej Amazonii inne stanowiska archeologiczne ze sztuką naskalną, którą wydatowano na ponad 10 000 lat. Badacze wskazują, że jest to jedna z największych na świecie kolekcji prehistorycznej sztuki - łączna długość ścian, na których widnieją malowidła, wynosi aż 13 km.
Pradawne obrazy przedstawiają m.in. gigantyczne leniwce oraz mastodonty, które zamieszkiwały ten obszar w epoce lodowcowej. Ponadto symbole mogą dokumentować początki amazońskiej kosmowizji oraz sposób postrzegania "życia w świecie".
Jak mówią specjaliści: "Wyjątkowa liczba ludzkich schronisk skalnych znalezionych w regionie sugeruje, że obszar ten był atrakcyjnym krajobrazem dla grup zbieraczy, którzy mieli stąd dostęp do lasów tropikalnych zdominowanych przez palmy, a także do sawann i zasobów rzecznych".